zakup domu

Przed sprzedażą domu przygotowujemy się mentalnie na opuszczenie dotychczasowego miejsca. Sprzątamy wnętrze, by jak najlepiej zaprezentować potencjalnym kupującym. To jednak nie wystarczy. Przepisy zobowiązują właściciela do przygotowania domu na sprzedaż pod kątem technicznym. Musimy sprawdzić, czy dom ma aktualne wszystkie przeglądy, a protokoły z nich warto przekazać kupującemu Konieczne będzie również wykonanie świadectwa energetycznego.

Przegląd techniczny budynku

Protokół z przeglądu technicznego pokazuje, w jakiej kondycji jest budynek. Informuje kupującego, czy dom nadaje się do użytkowania oraz jakich ewentualnych napraw będzie musiał dokonać, aby bezpiecznie w nim zamieszkać. Przeprowadzany co 5 lat przegląd obejmuje kontrolę elementów konstrukcyjnych – ściany nośne, fundamenty, dach, a także balkonów i balustrad. Oceniana jest estetyka budynku oraz jego otoczenia. Sprawdzane są również instalacje (elektryczna, kanalizacyjna) i przewody kominowe. Zakres przeglądu stanu technicznego częściowo pokrywa się więc z innymi przeglądami.

Przegląd instalacji gazowej

Niesprawna instalacja gazowa stanowi poważne zagrożenie dla budynku oraz jego mieszkańców. Wykonywany co rok przegląd gazowy ma na celu wykrycie ewentualnych nieszczelności, awarii, które mogłyby być przyczyną wybuchu gazu czy zatrucia tlenkiem węgla. Podczas kontroli sprawdzana jest szczelność przewodów i ich połączeń z urządzeniami, jak kuchenka gazowa, kocioł grzewczy, piec gazowy.

Przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski obejmuje sprawdzenie stanu przewodów kominowych oraz wentylacji. Niedrożny, zanieczyszczony sadzą komin, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza mogą stanowić poważne zagrożenie, powodując zatrucie czadem czy pożar. Aby mieszkać bezpiecznie i przekazać nowym nabywcom dom niestwarzający zagrożenia, musimy pamiętać o corocznych przeglądach kominiarskich.

Przegląd instalacji elektrycznej

Podczas przeglądu elektrycznego kontroli pod kątem sprawności, izolacyjności i zabezpieczeń poddawane są gniazdka, przewody, przełączniki, tablice rozdzielcze, piorunochrony. Uszkodzone, przestarzałe przewody elektryczne to jedno z głównych źródeł pożarów w budynkach. Przeprowadzana raz na 5 lat kontrola pozwala w porę wykryć i zlikwidować usterki, kiedy nie stanowią one jeszcze poważnego zagrożenia dla mienia i życia mieszkańców.

Brak przeglądów a rękojmia

Kupujący dom oczekuje, aby nieruchomość była wolna od usterek i nie generowała kosztów napraw. Jeśli przed upływem 5 lat ujawnią się wady, o których nie wiedział przy zakupie, rękojmia uprawnia go do żądania, aby sprzedający pokrył koszty ich usunięcia. Brak obowiązkowych przeglądów to istotne zaniedbanie, które może prowadzić do pogorszenia stanu budynku, awarii instalacji. Posiadanie protokołów z przeglądów i udostępnienie nabywcy ich kopii chroni sprzedającego przed ewentualnym roszczeniem usuwania usterek.

Świadectwo energetyczne

Jeśli jesteśmy właścicielami starszego domu, prawdopodobnie nie posiada on świadectwa energetycznego. Przed sprzedażą domu konieczne będzie więc zlecenie sporządzenia dokumentu certyfikowanemu audytorowi energetycznemu. Świadectwo energetyczne należy przedłożyć przy podpisywaniu aktu notarialnego sprzedaży mieszkania. W przypadku jego braku notariusz ma prawo zakwestionować transakcję. Za niedopełnienie obowiązku  sprzedający może również zostać obciążony grzywną do 5000 zł.