Czy zakup mieszkania na wynajem to aktualnie dobra inwestycja?
Jeśli posiadasz większe oszczędności, na pewno myślisz, jak je rozsądnie zainwestować w celu ochrony przed inflacją i generowania dodatkowego dochodu. Większość Polaków za najatrakcyjniejszą formę inwestycji postrzega inwestycje w mieszkania i jest to w pełni uzasadnione. Popyt na najem nie maleje, także wartość rynkowa mieszkań wciąż wzrasta. Dochody pasywne z najmu są na tyle wysokie, że pozwalają inwestorom pracować mniej, a niekiedy nawet całkowicie zrezygnować z pracy zarobkowej.
Mieszkanie inwestycyjne a lokaty bankowe
Inwestycja w mieszkanie wydaje się mało podatną na inflację formą lokacji kapitału. Mieszkanie do wynajmu to inwestycja, która w przeciwieństwie do oszczędzania na lokatach zapewnia regularne wpływy na konto. Co miesiąc zasili domowy budżet – jeśli wynajmujący zabezpieczy się odpowiednią umową minimalizującą ryzyko problemów z płatnościami od nielojalnego najemcy. Ceny mieszkań, podobnie jak i najmu, od dawna rosną i nic nie wskazuje, żeby ta sytuacja miała się zmienić. Za kilka lat może się okazać, że wartość zakupionej aktualnie nieruchomości wzrosła o kilkadziesiąt procent.
Lokalizacja mieszkania na wynajem
Sukces inwestycji w dużej mierze tkwi w wyborze odpowiedniej lokalizacji. W dzielnicach niecieszących się dobrą reputacją miejscach słabo skomunikowanych czy w małych miejscowościach, gdzie nie ma wyższych uczelni przyciągających studentów i zbyt wielu miejsc pracy, znalezienie najemcy niewątpliwie okaże się większym wyzwaniem. Najlepszym wyborem są mieszkania w centrach dużych miast i atrakcyjnych dzielnicach, a także w chętnie odwiedzanych miejscowościach wypoczynkowych, które otworzą możliwość najmu krótkoterminowego dla turystów.
Powierzchnia mieszkania na wynajem
Ważną rolę przy zakupie mieszkania w celach inwestycyjnych odgrywa jego metraż. Z danych analityków rynku nieruchomości wynika, że największym powodzeniem wśród osób szukających lokalu na wynajem cieszą się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 paru metrów. Przyczyną takiego stanu rzeczy są niższe koszty najmu. Stojąc przed wyborem nieruchomości spośród dwóch o takiej samej powierzchni całkowitej, lepiej wybrać tą, która ma więcej pokoi kosztem ich wielkości. Mieszkanie trzypokojowe lub nawet czteropokojowe na pewno będzie bardziej atrakcyjne z punktu widzenia grupy studentów czy rodziny z dziećmi niż lokal dwupokojowy o identycznym metrażu.
Ryzyko inwestowania w lokal mieszkalny na wynajem
Ryzyko zakupu mieszkania pod wynajem jest niższe w porównaniu z nieruchomościami komercyjnymi. Wynika to z większego zapotrzebowania na mieszkania oraz mniejszej podatności rynku mieszkaniowego na zmiany gospodarcze. Inwestycja w mieszkanie wydaje się też bardziej bezpieczna niż zakup papierów wartościowych – akcji czy obligacji. Nie oznacza to jednak, że absolutnie żadne ryzyko związane z zakupem mieszkania w celu inwestycyjnym nie istnieje. Choć ceny nieruchomości odnotowują ciągły wzrost i nic nie zapowiada, by sytuacja miała ulec zmianie, to nieraz specyfika danej nieruchomości przyczynia się do obniżenia jej wartości i atrakcyjności dla potencjalnych najemców. Mogą to być ujawniające się w lokalu problemy techniczne i wady czy niekorzystne zmiany w otoczeniu budynku, np. budowa wieżowca czy ruchliwej drogi tuż przed oknami. Największym ryzykiem pozostaje problem ze znalezieniem stałych najemców i zachowaniem płynności najmu. Jeśli inwestorowi się nie powiedzie, nie tylko nie wygeneruje przez pewien czas dochodu, ale poniesie stratę wynikającą z konieczności utrzymywania pustostanu. Konieczne jest również zainwestowanie czasu w poszukiwania najemcy, sprawdzenie jego wiarygodności bądź opłacenie agencji nieruchomości, której powierzymy to zadanie.
Kredyt na mieszkanie na wynajem
Zakup mieszkania pod wynajem inwestorzy częściej finansują gotówką. Kredytowanie dotyczy w większości mieszkań nabywanych na własny użytek przez osoby młode. Ustabilizowanie się wysokości stóp procentowych po miesiącach wzrostów i szanse na ich kolejne obniżenie mogą jednak mieć realny wpływ na zdolność kredytową i na decyzję o zakupie mieszkania w celach inwestycyjnych na kredyt. Rozwiązanie to może być opłacalne, o ile wybrana nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji o rozbudowanej infrastrukturze. Takie usytuowanie pozwoli szybciej znaleźć i utrzymać najemcę. Dochód z wynajmu powinien być wyższy od miesięcznej raty kredytu lub przynajmniej ją w całości pokrywać.
Nieruchomości luksusowe na wynajem
Zainteresowanie luksusowymi nieruchomościami wykazują najbogatsi inwestorzy oraz najemcy. Popyt na mieszkania i domy kategorii premium jest niezależny od wysokości stóp procentowych kredytów, bo inwestorzy kupują zwykle tego rodzaju dobra za gotówkę. Nie wpływa na niego także niekorzystna sytuacja gospodarcza. Długoterminowy wynajem nieruchomości luksusowych pozwala osiągnąć wyższą roczną stopę zwrotu z inwestycji niż w przypadku standardowych mieszkań. Opłacalną formą inwestycji może być też najem krótkoterminowy jako konkurencyjna oferta dla najlepszych hoteli zapewniająca domowe warunki i większą prywatność. Strategia najmu krótkoterminowego sprawdzi się w miejscowościach wypoczynkowych, kurortach, ale także w największych polskich miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, do których przybywa wiele osób w celach biznesowych.
Czynniki przemawiające za inwestowaniem w mieszkania
Za inwestowaniem w nieruchomości mieszkalne przemawia fakt, że ich wartość niezmiennie wzrasta i nic nie zapowiada spadku cen. Zakupiony aktualnie lokal najprawdopodobniej za kilka lat będzie mógł zostać sprzedany ze sporym zyskiem. Wzrosty dotyczą również cen najmu, dzięki czemu inwestorzy mogą osiągać bardzo satysfakcjonujący dochód pasywny. Dość niskie oprocentowanie lokat jest z kolei w znacznym stopniu pochłaniane przez inflację.
Zakup mieszkania na wynajem, o czym warto pamiętać?
Inwestując w mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem, należy pamiętać, że te dwa kroki są nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim świadomą decyzją, która może zabezpieczyć Twoją inwestycję i przyczynić się do zwiększenia jej wartości. Odbiór techniczny i świadectwo energetyczne to fundamenty, na których buduje się trwałą wartość nieruchomości, zapewniając spokój ducha i satysfakcję z dokonanej inwestycji. Nie lekceważ tych aspektów – postaw na profesjonalizm i długoterminowe korzyści, które przyniosą Ci i Twoim najemcom komfort i bezpieczeństwo na lata.