projekt-domu-energooszczednego

Energooszczędność budynku nie jest jedynie trendem, ale jest podyktowana przesłankami ekonomicznymi, ekologicznymi oraz przepisami prawa. Projektując i budując dom, myślimy o tym, aby generował on jak najniższe koszty. Dom uznaje się obecnie za energooszczędny, gdy jego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną pierwotną nie przekracza 40 kWh/m2 rocznie. Jeśli planujesz budowę, przeczytaj, co zrobić, aby osiągnąć taki wskaźnik i obniżyć wysokość przyszłych rachunków.

Teren i otoczenie wokół działki

Pierwszym krokiem do własnego domu jest zakup ziemi pod budowę. Na działce powinna być przestrzeń na ustawienie budynku w sposób, który zapewni maksymalne nasłonecznienie wnętrza. Należy sprawdzić, czy położenie nie pozwala na budowę obok nieruchomości, która zablokuje dopływ energii słonecznej. Informacje takie można znaleźć w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Zwróć uwagę na ukształtowanie terenu pod działkę. Dobre nasłonecznienie posesji może gwarantować pozornie nieatrakcyjna lokalizacja na zboczach terenów pagórkowatych, górzystych czy skarpach.
 

Warto przyjrzeć się obecnej na działce roślinności. Na korzyść miejsca przemawia nasadzenie od południowej strony przyszłego domu drzew liściastych, które będą latem dawać cień, a zimą, gdy stracą liście, nie ograniczą dostępu promieni słonecznych. Iglaste drzewa od północy ograniczą z kolei w zimie dopływ chłodnego wiatru.

Projekt domu energooszczędnego – katalogowy lub indywidualny

Projekt domu możemy wybrać spośród gotowych projektów katalogowych lub przygotować indywidualny, który będzie dostosowany do wizji i potrzeb przyszłych mieszkańców. Do stworzenia własnego projektu konieczne jest zaangażowanie architekta posiadającego doświadczenie w planowaniu domów energooszczędnych. Kompetencje wykonawcy projektu odgrywają znaczącą rolę – to od nich zależy, czy dom zgodnie z zamierzeniem będzie spełniał standardy energooszczędności. Zamówienie indywidualnego projektu wydaje się bardziej kosztowne, natomiast  projekt katalogowy wymaga adaptacji do konkretnej działki. Cena gotowego projektu z dostosowaniem go do miejsca może więc okazać się porównywalna z ceną opracowania projektu indywidualnego.

Wygląd i wielkość domu energooszczędnego

Domy energooszczędne charakteryzują się prostotą. Wyróżnia je nieskomplikowana bryła osadzona na planie prostokąta lub kwadratu i nieduża powierzchnia. Mały metraż domu to ograniczona ilość przegród zewnętrznych, przez które ciepło ucieka z budynku. Chcąc uzyskać dużą powierzchnię mieszkalną, lepiej rozbudować dom o kolejny poziom, niż tworzyć wielką parterową posesję. Domy pokrywa się dachami płaskimi lub dwuspadowymi. Najczęściej, aby ograniczyć powstawanie mostków termicznych, rezygnuje się z balkonów.
 

Od strony południowej, dla uzyskania maksymalnej ilości ciepła z energii słonecznej, powinny zostać zaprojektowane obszerne przeszklenia. W tej części zlokalizujmy  pomieszczenia wspólne, takie jak salon, kuchnię, w których mieszkańcy będą spędzać najwięcej czasu podczas dnia. Na ścianie północnej, gdzie nasłonecznienie jest słabe, projektuje się okna niewielkich rozmiarów.

Przegrody zewnętrzne w domu energooszczędnym

Dach

Znaczna ilość ciepła ucieka właśnie przez dach, więc powinien zostać on poddany termoizolacji. Powierzchnia dachu w domu parterowym jest większa niż w piętrowym o podobnej powierzchni, stąd będą w nim większe straty ciepła. Decydując się jednak mimo to  na posesję jednopoziomową, zabezpieczmy koniecznie dach warstwą termoizolacyjną o maksymalnie najniższym współczynniku przewodzenia ciepła.
 

Okna

Okna montowane w domu energooszczędnym powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła (Uw). Obecnie nie może on być większy niż 0,9 W/(m2K). Wymóg ten spełniają okna trzyszybowe z wkładkami termoizolacyjnymi. Ponadto w domach energooszczędnych zwykle unika się montażu okien dachowych.
 

Ściany zewnętrzne

Dla domów energooszczędnych zaleca się budowanie dwuwarstwowych ścian zewnętrznych, w celu ograniczenia obecności mostków termicznych. Ściany powinny być pokryte grubą warstwą termoizolacyjną z płyt styropianowych lub wełny mineralnej.
 

Podłoga

Podłogę przy gruncie, podobnie jak dach i ściany zewnętrzne, należy odpowiednio ocieplić. Dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z piwnicy. W pewnych przypadkach, gdy dom powstaje na gruncie pochyłym, piwnica może jednak być niezbędna. Jest to pomieszczenie nieogrzewane, więc strop oddzielający ją od części mieszkalnej obłóżmy warstwą termoizolacyjną o grubości 30 cm.

System ogrzewania oraz wentylacji

W domach energooszczędnych wykorzystywane są różne typy ogrzewania. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i ograniczenie jego strat przekłada się jednak na niższe koszty energii cieplnej. Wybór systemu grzewczego uzależniony jest od wielu czynników – ma na niego wpływ m. in. dostęp do sieci w danej lokalizacji. Komfort cieplny można zapewnić, ogrzewając dom prądem z bezobsługowego kotła elektrycznego czy gazem z kotła gazowego. Odpowiednim rozwiązaniem jest również przyłączenie ekologicznej pompy ciepła. Choć koszty jej eksploatacji są niskie, to niestety już cena samego urządzenia znacznie przewyższa ceny kotłów. Inne alternatywne paliwa, które zagwarantują komfort termiczny w zimowe dni, to surowce odnawialne – drewno, biomasa, a także wiatr czy energia słoneczna.

W przypadku systemu wentylacji nie będziemy mieć tak szerokiego wyboru. W energooszczędnych budynkach stosuje się praktycznie jej jeden rodzaj – wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperacją.

Profesjonalne wykonanie domu energooszczędnego

Bardzo ważne jest, aby do realizacji inwestycji zaangażować profesjonalną ekipę posiadającą wiedzę w zakresie nowoczesnego budownictwa i doświadczenie w stawianiu budynków energooszczędnych. Uchroni to przed ewentualnymi poważnymi błędami i konsekwencjami, jakie mogą z nich wyniknąć. Na rynku istnieje sporo firm, które oferują pełne wsparcie w procesie powstawania domu – od opracowania projektu po wykończenie w stanie deweloperskim. Zanim jednak zdecydujemy się na danego wykonawcę, sprawdźmy jego doświadczenie i zapoznajmy się z opiniami na jego temat.