kominek

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania to bardzo ważny krok podczas planowania budowy domu lub jego modernizacji. Od tego zależeć będą koszty eksploatacji budynku oraz komfort życia mieszkańców. Metod ogrzewania mamy aktualnie sporo, a każda z nich ma pewne swoje zalety i wady, dlatego decyzja może nie być dla inwestorów łatwa. Zmiany systemu grzewczego wiążą się z dużymi kosztami i formalnościami, więc lepiej dobrze ją przemyśleć, aby została podjęta na długie lata.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze metody ogrzewania?

Zanim zdecydujemy, w jaki sposób będziemy ogrzewać zimą swój dom, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Są to stałe opłaty związane z eksploatacją, w tym ceny paliwa i przeglądów, koszt instalacji systemu grzewczego i ewentualnych napraw, komfort użytkowania, powierzchnia, jaką urządzenie grzewcze zajmuje wewnątrz domu. Dla wielu osób nieobojętne też będą kwestie ekologiczne.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne jest bardzo wygodne w użytkowaniu, bo praktycznie bezobsługowe. Jest łatwo dostępne – wystarczy jedynie podłączenie domu do sieci elektrycznej. Nie wymaga instalacji pieca ani kotła, a źródłem ciepła są zajmujące niewiele miejsca grzejniki. Nie trzeba się także martwić o powierzchnię do przechowywania materiału grzewczego, co szczególnie docenią właściciele domów o niedużej powierzchni, dla których cenny jest każdy metr. Nie musimy poświęcać czasu na dorzucanie opału oraz na czyszczenie urządzenia. Grzejniki można przemieszczać i dogrzewać jedynie wybraną przestrzeń, w której w danym momencie przebywamy. Posiadają one termostaty, którymi dopasujemy siłę grzania do własnych potrzeb, zapewniając sobie komfort cieplny. Podczas ocieplania nie są emitowane żadne substancje szkodliwe dla środowiska naturalnego ani naszego zdrowia. Przegląd instalacji elektrycznej w domu wystarczy wykonać raz na 5 lat.
 

Ceny energii elektrycznej są dosyć wysokie i rosną, ich poziom w kolejnych sezonach pozostaje pod znakiem zapytania. Dlatego ogrzewanie elektryczne to mało ekonomiczny sposób ocieplania. Jest szczególnie słabo opłacalne w przypadku dużych domów. Sprawdzić może się w budynkach o niewielkiej powierzchni z dobrą termoizolacją, wewnątrz których w sezonie grzewczym nie ma dużych spadków temperatur.

promiennik elektryczny

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe jest stosunkowo słabo dostępną metodą ocieplania domu. Na wielu terenach sieć gazowa nie została doprowadzona, a przyłączenie jej jest utrudnione, kosztowne i wymaga uzyskania pozwolenia. Ubiegając się o nie, trzeba wziąć pod uwagę możliwość odmowy przyłączenia z przyczyn technicznych, ale i finansowych (nieopłacalność  dostarczania gazu na dany obszar). Ponadto konieczne jest wydzielenie w domu przestrzeni lub oddzielnego pomieszczenia na piec lub kocioł. Przynajmniej raz w roku należy wykonać przegląd pieca gazowego. Opalanie gazem wiąże się z emisją dwutlenku węgla, nie jest to więc metoda przyjazna środowisku ani całkowicie bezpieczna dla zdrowia.
 

Wybór tego rodzaju ogrzewania jest znacznie bardziej opłacalny tam, gdzie doprowadzone już są gazociągi. Znika wtedy kwestia problematycznej i drogiej instalacji. Ogrzewanie gazowe jest bardzo funkcjonalne. W odróżnieniu od piecy węglowych czy na pellet urządzenia gazowe nie generują pyłu, więc nie wymagają czyszczenia. Instalacja gazowa może spełniać jednocześnie różne funkcje: ogrzewanie domu, podgrzewanie wody i  gotowanie.
Do ogrzewania domu można wykorzystać również gaz płynny ze zbiornika. Unikamy w ten sposób problematycznej procedury podłączenia do sieci gazowej. Na instalację zbiornika musimy przeznaczyć kawałek działki, ale są również dostępne zbiorniki podziemne, które można w całości zakopać. Dzięki temu nie zajmują miejsca i nie psują estetyki działki. Zakup zbiornika na gaz płynny wiąże się ze sporymi kosztami – trzeba na niego wydać przynajmniej ok. 6 tys. zł. Opcjonalnym rozwiązaniem, które pozwoli ograniczyć wydatki, jest wynajem lub dzierżawa takiego urządzenia. Zbiornik na gaz LPG podobnie jak piece gazowe i kotły powinien być poddawany regularnym przeglądom.

Ogrzewanie domu pelletem

Pellet to paliwo odnawialne, a zatem ekologiczne i bezpieczne dla człowieka. Wytwarzane jest z biomasy, tj. odpadów drzewnych takich jak gałęzie, trociny czy ścinki. Podczas spalania surowca powstaje mniej substancji smolistych i pyłu niż przy spalaniu węgla. Piec na pellet jest wygodny w obsłudze – opał wystarczy załadować raz na 7 dni, a w przypadku niektórych typów urządzeń nawet na kilka tygodni. Jest bezproblemowy, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Powstający kurz drzewny o wiele łatwiej usunąć od pyłu z pieca węglowego. Pellet, zwłaszcza dobrej jakości, jest surowcem wydajnym, co ma pozytywny wpływ na kwestie ekonomiczne. Dzięki dosyć niewielkiej wadze opału uzupełnianie pieca przebiega łatwo i nie wymaga dużej siły.
 

Głównym minusem opalania domu pelletem jest wysoki koszt początkowy: ogrzewanie tym surowcem wymaga posiadania odpowiedniego pieca, a jego zakup to duża inwestycja. Ceny najtańszych pieców zaczynają się od 7 tys. zł. Trzeba również wygospodarować w domu miejsce na to urządzenie oraz miejsce do przechowywania zapasów surowca. Należy pamiętać o konieczności poddawania pieca kontroli raz do roku.

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, pobierając energię do ogrzewania z powietrza (pompy powietrzne), wody (pompy wodne) lub ziemi (pompy gruntowe). Te ekologiczne urządzenia charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla. Ich zaletą jest wydajność – ilość dostarczanego ciepła jest większa niż energia przeznaczona na jego wyprodukowanie. Pompy zapewniają mieszkańcom komfort, funkcjonując w sposób całkowicie bezobsługowy, a także bezpieczeństwo użytkowania. To urządzenia o dwóch funkcjach – można nimi nie tylko ogrzewać wnętrza, ale również w okresie letnim ochładzać.
 

Głównym czynnikiem zniechęcającym inwestorów do montażu pomp ciepła są wysokie ceny samych urządzeń – za najtańsze z nich trzeba zapłacić 15 tys. zł. – oraz instalacji. Rekompensowane są one przez niższe koszty eksploatacji w porównaniu z innymi urządzeniami grzewczymi. Jeśli planujemy mieszkać w danym miejscu przez długie lata, zakup pompy ciepła będzie jednak opłacalną inwestycją. Słaba strona pomp ciepła to uzależnienie ich wydajności od takich czynników jak różnice temperatur – w tym zatem jakość termoizolacji budynku.

pompa ciepla

Ogrzewanie z sieci centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie jest najbardziej powszechnym sposobem ogrzewania budynków. Jego zaleta to brak konieczności dostarczania materiału opałowego i gospodarowania przestrzeni na jego przechowywanie. Jest też stosunkowo tanie, jeśli porównamy z innymi metodami.  Umieszczone przy grzejnikach termostaty umożliwiają swobodne ustawianie temperatury w różnych pomieszczeniach i zakręcanie ogrzewania przed wyjściem z domu.
Wadą instalacji centralnego ogrzewania jest jej dostępność. Problemy z nią często występują na obszarach o starszej zabudowie czy terenach pozamiejskich. Na niekorzyść tego systemu ogrzewania przemawiają wysokie koszty instalacji. Nie mamy ponadto niekiedy wpływu na to, kiedy zaczniemy ocieplać swój dom, bo data rozpoczęcia sezonu grzewczego jest uzależniona od dostawcy ciepła.

węzeł ciepła

Ogrzewanie centralne podłogowe a tradycyjnymi grzejnikami

Ogrzewanie podłogowe, w którym rury wypełnione gorącą wodą schowane są pod posadzką, to jedno z nowszych rozwiązań grzewczych, ale zyskujące na popularności. Zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni domu. Pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni, bo instalacja jest w pełni ukryta. Dzięki temu nie ma gdzie zbierać się kurz, który często pojawia się na grzejnikach i nieścierany wraz z ciepłym powietrzem unosi się w powietrzu. Stąd ogrzewanie podłogowe powinni docenić alergicy.
 

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest o ok. 30% wyższy niż bardziej powszechnych grzejników. Aby ogrzewanie było efektywne, musimy zrezygnować z dywanów i wykładzin. Podczas urządzania domu należy mieć na uwadze przebieg instalacji i unikać ciężkich mebli i sanitariatów. Sytuacja komplikuje się w razie wystąpienia awarii instalacji. Potencjalna naprawa będzie wymagała demontażu podłogi i w związku z tym spowoduje wyłącznie pomieszczenia z użytkowania. Aby system był efektywny, dom powinien posiadać odpowiednią izolację cieplną.

Jak wybór systemu ogrzewania domu wpływa na świadectwo energetyczne?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i wzrastających cen energii wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu staje się kluczowym elementem planowania budowy lub modernizacji nieruchomości. Nie tylko
wpływa on na komfort mieszkańców i koszty eksploatacji, ale ma również bezpośredni wpływ na świadectwo energetyczne budynku.

Inwestycja w nowoczesne, efektywne energetycznie systemy ogrzewania nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za energię, ale także podnosi wartość nieruchomości poprzez lepszą ocenę w świadectwie energetycznym. Warto więc rozważyć różne opcje i wybrać rozwiązanie, które będzie optymalne zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego.