Lokalizacja wycieków kamerą termowizyjną
Kamera termowizyjna jest stosowana do wykrywania źródeł wycieków wody z instalacji CO, instalacji ogrzewania podłogowego, instalacji wody użytkowej, przecieku z dachu, określenia stopnia zawilgocenia ścian budynku. W zależności od miejsca wycieku może być wystarczającym narzędziem diagnostycznym lub – co się zdarza w większości przypadków – spełniać jedynie funkcję pomocniczą.
Wykrywanie wycieku z instalacji CO kamerą termowizyjną
Diagnozowanie wypływu wody z instalacji CO rozpoczyna się od włączenia grzejników, a następnie poszukiwania plam o podwyższonej temperaturze na ścianach i podłogach. Termowizja nie będzie jednak skuteczna np. gdy miejsce wycieku znajduje się przy rozgrzanym grzejniku lub przy nasłonecznionym oknie. Ciepła plama na podłodze powstaje wówczas z innej przyczyny niż nieszczelność instalacji i utrudnia lokalizację źródła wycieku.
Termowizja miejsca wycieku wody użytkowej
Badania kamerą termowizyjną obarczone są ograniczeniami, ponieważ opierają się na różnicach temperatur między punktem wycieku a jego otoczeniem. Udana diagnostyka wycieku zimnej wody użytkowej dotyczy tylko nielicznych przypadków, kiedy instalacja przebiega w ścianie, a nie w podłogach.
Trudno także zlokalizować miejsce wycieku ciepłej wody, gdy instalacja biegnąca w podłodze nie jest pokryta otuliną termoizolacyjną, ponieważ beton może być nagrzany. Konieczna wówczas jest diagnostyka innymi metodami.
Wykrywanie przecieku w dachu z użyciem kamery termowizyjnej
Lokalizowanie wycieku wody z instalacji ogrzewania podłogowego
Aby wykryć nieszczelności w instalacji ogrzewania podłogowego, uruchamiamy ogrzewanie, a następnie zwracając kamerę termowizyjną w stronę posadzki, poszukujemy obszarów o podwyższonej temperaturze. Instalacja ogrzewania podłogowego przebiega dość płytko, dlatego diagnostyka termowizyjna przynosi w tym przypadku bardzo dobre efekty. Wpływ na wyniki termowizji ma rodzaj pokrycia podłogowego. Rezultaty badania są znacznie lepsze w przypadku płytek ceramicznych niż podłóg drewnianych.
Określanie stopnia zawilgocenia ścian metodą termowizyjną
Wilgoć obecna na ścianach przyczynia się do utraty ciepła z pomieszczeń i zwiększonych kosztów ogrzewania, powoduje niszczenie farb, odpadanie tynków, rozwój grzybów i pleśni stanowiących poważne zagrożenie do zdrowia. Kamera termowizyjna pozwala na dokładną identyfikację wilgotnych, chłodniejszych fragmentów, kiedy nie są one jeszcze widoczne gołym okiem. Zdjęcia z kamery pozwalają określić, jaki zakres napraw będzie konieczny i w jaki sposób zlikwidować szkody. Stanowią również dokumentację potrzebną do uzyskania odszkodowania od zarządcy budynku, sąsiada czy ubezpieczyciela.