luksusowy dom

Luksus jest pojęciem względnym. Nieruchomość, która dla jednego człowieka będzie całkiem  przeciętna, dla innego może uchodzić za dom luksusowy. Większość z nas słysząc hasło „luksusowy dom”, prawdopodobnie pomyśli jednak o nowoczesnej willi z basenem i dużym ogrodem. Ogólnie przyjęło się, że dom zasługujący na miano luksusowego musi sprostać pewnym kryteriom. Jakim?

Luksusowe domy wyróżniają się ceną, dlatego kupowane są przez najzamożniejszych inwestorów z ponadprzeciętnym kapitałem. Charakteryzują się dużą powierzchnią i położeniem w atrakcyjnej lokalizacji. Zastosowane w nich materiały wykończeniowe należą do klasy premium. Inteligentne technologie obniżają koszty eksploatacji budynku, gwarantują wygodę oraz bezpieczeństwo dla mieszkańców i mienia.

Powierzchna luksusowego domu

Domy luksusowe mają większą powierzchnię użytkową niż przeciętne domy jednorodzinne. Metraż standardowego domu w Polsce wynosi najczęściej w okolicach 100 m2, maksymalnie osiągając do 130 m2. Minimalny metraż domu luksusowego to 150 m2, zwykle przekracza jednak 200 m2. Trudno podać maksymalną powierzchnię domu luksusowego. Zależy ona tak naprawdę od indywidualnych potrzeb, wymagań i co najważniejsze zasobności finansowej inwestora. Nierzadko możemy zobaczyć domy o metrażu kilkuset metrów.

Otoczenie luksusowego domu

Działka, na której usytuowany jest dom, również musi mieć odpowiednio dobraną powierzchnię, aby wokół nieruchomości było wystarczająco przestrzeni na zaaranżowanie dużego ogrodu. Powinno w nim znaleźć się miejsce do wypoczynku i rekreacji dla dorosłych oraz zamieszkujących posiadłość dzieci. Elementem ozdobnym urozmaicającym zieloną przestrzeń może być fontanna czy oczko wodne. Sposób aranżacji ogrodu, rodzaj nasadzonej roślinności mają współgrać z wyglądem budynku, tworząc harmonijną całość.

Ile kosztują luksusowe domy?

Przyjmuje się, że luksusowy dom to taki, którego cena w stanie deweloperskim nie jest niższa niż 1 mln zł. Górna granica postawiona obecnie została bardzo wysoko – ceny w pełni wykończonych domów z kategorii „de luxe” mogą sięgać nawet 10 mln zł! Uzależnione są one m.in. od lokalizacji, materiałów wykorzystanych do budowy i wykończenia, dodatkowych udogodnień. Wraz ze wzrostem cen na rynku standardowych nieruchomości najprawdopodobniej rosnąć będą ceny nieruchomości luksusowych. Luksusowe domy podkreślają wysoki status materialny właścicieli, a nabywcy przy zakupie znacznie rzadziej wspomagają się kredytem niż nabywcy zwykłych domów czy mieszkań.

Projekt domu luksusowego

Luksusowy dom powstaje na podstawie dobrze przemyślanego indywidualnego projektu zgodnie z zamysłem i potrzebami inwestora. Czyni to budynek niepowtarzalnym i wyjątkowym. Dom luksusowy to zwykle dom zaaranżowany w stylu nowoczesnym z prostą, minimalistyczną bryłą. Nie jest to jednak regułą. Do kategorii domów luksusowych zalicza się też wiele posesji reprezentujących inne style architektoniczne, wśród nich styl klasyczny (odzwierciedlający dawne dworki) o bardziej skomplikowanych kształtach. Ze względu na dużą powierzchnię luksusowe domy posiadają najczęściej drugą kondygnację, ale spotykane są również wielkie parterowe posiadłości.

Luksusowe wnętrze

Dom luksusowy prezentuje się efektownie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Po przekroczeniu progu ma wywoływać „efekt wow” i akcentować prestiż właścicieli posiadłości. Wnętrze domu jest przestronne i funkcjonalne, a części dzienne – hol, kuchnia, salon, jadalnia stanowią jedną dużą przestrzeń. Przy wykończeniu wnętrz zostały wykorzystane najwyższej klasy, trwałe materiały. Na podłogach zobaczymy np. wysokiej jakości drewno lub marmur. Designerskie meble wykonane są z najlepszego drewna, często z elementami stali, a blaty kuchenne z granitu. Meble w zależności od stylu, w jakim utrzymana jest cała nieruchomość, mogą być minimalistyczne lub stylizowane. Kanapy i fotele obite są naturalną skórą, aksamitem bądź jedwabiem. Luksusowe domy często bogate są w ekskluzywne dekoracje i ozdoby, w tym dzieła sztuki.

Ciekawa lokalizacja

Luksusowe domy położone są zwykle w prestiżowej, zielonej dzielnicy miasta lub na obrzeżach, ale dobrze skomunikowanych z centrum miasta. Lokalizacja zapewnia mieszkańcom bezproblemowy dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy, a jednocześnie odpoczynek w otoczeniu natury, z dala od tłumów i zgiełku. Domy luksusowe można spotkać również w miejscach turystycznych i wypoczynkowych zapewniających niepowtarzalne widoki, np. na wybrzeżu tuż przy plaży czy w górskich kurortach.

Dodatkowe udogodnienia w luksusowym domu

Domy luksusowe wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, których nie znajdziemy w nieruchomościach o zwykłym standardzie. Mieszkańcy mają często do dyspozycji basen, jacuzzi lub siłownię. Korzystają z domowej sali kinowej czy pomieszczenia do gry w bilarda. Dzięki temu mogą realizować hobby, relaksować się w ulubiony sposób, nie opuszczając własnej posesji i zachowując pełną prywatność.

Inteligentne technologie dla wygody, oszczędności i bezpieczeństwa

W luksusowych domach wprowadzone zostały w inteligentne technologie – zdalne systemy sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją, automatyczne włączniki świateł. Elementy te wpływają na efektywność energetyczną domu i minimalizację kosztów. Innowacyjne rozwiązania jak np. sterowanie roletami na odległość czy obsługa telewizora za pomocą telefonu zapewniają mieszkańcom luksusowych domów wyjątkowy komfort użytkowania. Wysoki poziom zabezpieczenia – system alarmowy, monitoring, antywłamaniowe rolety, bramy i drzwi – stanowi skuteczną ochronę dla domowników i ich majątku.

Luksusowy dom a efektywność energetyczna

Luksusowe domy mimo ogromnej powierzchni są efektywne energetycznie. Mogą spełniać kryteria wymagane dla domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Dostępne są w nich rozwiązania z dziedziny odnawialnych źródeł energii jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Popularna stała się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła tzw. rekuperacja. Dobre parametry izolacji termicznej ścian i okien, wielkoformatowe przeszklenia zapewniające wysoką przepuszczalność naturalnego światła w połączeniu z innowacyjnymi metodami ogrzewania, produkcji prądu i wentylacji to elementy, które istotnie wpływają na redukcję kosztów. To wszystko doskonale obrazuje wynik na świadectwie energetycznym.