apartament

Planując zakup mieszkania, stajemy najczęściej przed dylematem: lokal do remontu, w stanie deweloperskim czy wykończony pod klucz? Decyzja nie jest łatwa, ponieważ każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Lokale wymagające remontu dają możliwość aranżacji wnętrza według własnych upodobań, a także są atrakcyjniejsze cenowo, co przyciąga inwestorów liczących na jak największy zwrot kosztów oraz nabywców z mniejszym budżetem. Z drugiej strony mieszkanie takie wymaga sporych nakładów finansowych, trudnych zwykle do oszacowania. Jego zakup wiąże się z nieco większym ryzykiem niż zakup mieszkania z rynku pierwotnego.

Mieszkanie do remontu – zalety

Główną zaletą mieszkania w stanie do remontu jest możliwość dopasowania przestrzeni do własnych potrzeb i uczynienia jej bardziej funkcjonalną. Rozpoczynając prace w mieszkaniu od zera, można wyburzyć lub postawić dodatkowe ściany działowe, przesunąć otwory drzwiowe, punkty świetlne, gniazdka elektryczne. Nowy właściciel ma również pełny wpływ na wybór materiałów wykończeniowych jak płytki, panele, farby, tapety. W ten sposób stworzy wnętrze odpowiadające jego indywidualnej wizji.
 

Za zakupem mieszkania do remontu przemawiają finanse. Ceny takich nieruchomości są od 10 do nawet kilkudziesięciu procent niższe niż mieszkań deweloperskich czy wykończonych pod klucz. Jest to dobre rozwiązanie dla nabywców z ograniczonym budżetem, niewielką zdolnością kredytową, osób, które chcą kupić mieszkanie z własnych środków bez wspomagania się kredytem.

Mieszkanie do remontu – wady

Remont to przedsięwzięcie czasochłonne i absorbujące. Może trwać dobrych kilka miesięcy. Często w praktyce prace remontowe wymagają więcej czasu, niż przewidywano. Musimy znaleźć odpowiednią ekipę, wybrać materiały wykończeniowe, nadzorować pracę fachowców. Trudności nastręcza oszacowanie kosztów remontu, na które składają się wykonanie i materiały, bo przedziały cenowe produktów i usług budowlanych są bardzo duże. Koszty mogą ostatecznie okazać się sporo wyższe, niż początkowo kalkulowano. W mieszkaniu mogą czaić się pułapki w postaci ukrytych wad, przez co nakłady finansowe będą przewyższać budżet kupującego. Niewykluczona jest konieczność wymiany instalacji elektrycznej, wodnej czy modernizacji systemu ogrzewania, zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się w starym budownictwie. Problemem wymagającym napraw będą też wady konstrukcyjne, np. pęknięcia ścian lub posadzek.

drabina

Kiedy wybrać mieszkanie w stanie do remontu?

Każdy remont wymaga czasu, cierpliwości i energii, a dokładnej daty zakończenia prac wykończeniowych praktycznie nie sposób przewidzieć. Mieszkanie do remontu wydaje się dobrą opcją dla osób, którym nie zależy na szybkiej przeprowadzce do nowego lokum, ponieważ mają gdzie mieszkać i nie muszą ponosić wysokich kosztów wynajmu. To także rozwiązanie chętnie wybierane przez doświadczonych inwestorów, którzy stosują strategię inwestowania na tzw. flipa. Po przeprowadzeniu zwykle samodzielnie, podnoszących wartość mieszkania prac remontowych sprzedają je ze znaczącym zyskiem. Dla osób, które pragną zamieszkać w nowym miejscu od razu po podpisaniu aktu notarialnego, nie mają przestrzeni czasowej na remont, doświadczenia w branży ani poleconej, godnej zaufania ekipy remontowej, mieszkanie takie nie jawi się jako najlepsze rozwiązanie.

Wgląd w świadectwo energetyczne przed zakupem mieszkania do remontu

Ważną kwestią przy wyborze mieszkania w stanie do remontu jest zapoznanie się z jego świadectwem energetycznym. Niska cena lokalu, zwłaszcza w wiekowej kamienicy, czasami idzie w parze z bardzo niską efektywnością energetyczną. Słaba efektywność energetyczna będzie wiązać się z wysokimi kosztami ogrzewania. Poznanie zawczasu wskaźników zapotrzebowania na energię zawartych w świadectwie pozwala uniknąć zakupu mieszkania generującego ogromne wydatki w sezonie grzewczym. Daje też możliwość zaplanowania i uwzględnienia w budżecie remontowym prac termomodernizacyjnych wpływających na oszczędność energii jak wymiana źródła ciepła lub stolarki okiennej. Dobry wynik świadectwa energetycznego rzutuje na atrakcyjność i wartość mieszkania na rynku nieruchomości. Należy mieć to na uwadze, gdy kupujemy mieszkanie pod inwestycję – na wynajem lub z przeznaczeniem na sprzedaż.