Moje Ciepło – jak zostać beneficjentem programu?
Jako właściciel domu rozważasz montaż pompy ciepła, ale blokują Cię wysokie koszty? Można je nieco obniżyć dzięki programom oferującym wsparcie finansowe na ten cel. Jednym z nich jest Moje Ciepło – program dopłat do instalacji pomp ciepła w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych. Program ruszył w 2022 r. i ma na celu ograniczenie ogrzewania budynków nieefektywnymi i wysokoemisyjnymi piecami na paliwa kopalne i zwiększenie udziału urządzeń z branży OZE w ogrzewaniu gospodarstw domowych. Jeśli nie wiesz, czy możesz zostać beneficjentem programu i jak starać się o dotacje, przeczytaj nasz tekst.
Kto otrzyma dofinansowanie w programie Moje Ciepło?
Program Moje Ciepło adresowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych, w tym domów na zgłoszenie. Za nowe uznaje się w ramach programu te budynki, dla których wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu budowy złożono najwcześniej 1 stycznia 2021 r., a także domy będące w trakcie budowy. Co ważne, wniosek o dopłatę z programu musi być złożony przez osobę, której wydano pozwolenie na budowę. Właściciele domów jednorodzinnych zakupionych od deweloperów pozwolenia na budowę nie posiadają, co wyklucza ich z udziału w programie. W przypadku gdy dom od dewelopera jest jeszcze w budowie, kupujący może jednak wnioskować o przeniesienie na siebie pozwolenia, a po załatwieniu sprawy skorzystać z programu. Budynek uczestniczący w programie musi mieć podwyższony standard energetyczny – zapotrzebowanie domu na energię nieodnawialną pierwotną (EP) do ogrzewania, wentylacji i podgrzewania ciepłej wody użytkowej nie może być aktualnie większe niż 55 kWh/m²/rok. Warunkiem otrzymania dofinansowania w programie Moje Ciepło jest brak w budynku źródła ciepła na paliwo stałe (wyjątek stanowi kominek pełniący funkcję ozdobną). Konieczne jest również posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Prawo do skorzystania z dotacji w programie ani wysokość wsparcia nie są zależne od dochodów.
Na jakie pompy ciepła przysługuje dopłata?
Dofinansowanie obejmuje pompy centralnego ogrzewania (co) oraz centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (co + cwu). Wykluczone z programu są urządzenia przeznaczone wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (cwu). Pompa musi spełniać wymagania dotyczące klasy efektywności energetycznej – dla pomp powietrze/woda, grunt/woda i woda/woda jest to klasa energetyczna A++ (dla temperatury zasilania 55°C), a dla pomp typu powietrze/powietrze minimum A+ (dla klimatu umiarkowanego). Ponadto urządzenie musi być nowe, to znaczy wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed instalacją.
Dofinansowanie z programu Moje Ciepło – ile wynosi?
Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła. Na zakup i montaż pompy powietrznej przewidziano dotację w wysokości do 7 tys. zł, a na pompę gruntową do 21 tys. zł. Ponadto wysokość dofinansowania nie może przekraczać 30 % kosztów kwalifikowanych. Dla wnioskodawców posiadających Kartę Dużej Rodziny limit ten jest wyższy, wynosi do 45% kosztów kwalifikowanych. Koszty kwalifikowane to koszty związane z zakupem i montażem urządzenia, a także opracowaniem niezbędnej dokumentacji (świadectwo energetyczne). W 2024 r. w programie można otrzymać również tej samej wysokości dofinansowanie do klimatyzacji, która pełni funkcję grzewczą.
Kiedy i jak wnioskować o dofinansowanie?
- decyzja o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zakończenia budowy (dla domów w trakcie budowy pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy),
- świadectwo energetyczne,
- faktura lub inny dokument potwierdzający zakup i montaż pompy ciepła (ze wskazaniem wnioskodawcy jako nabywcy),
- karta produktu i etykieta energetyczna pompy,
- protokół odbioru,potwierdzenie dokonania płatności.
Dodatkowo od wnioskodawców z Kartą Dużej Rodziny wymagany będzie jej skan. Jeśli wnioskodawca jest współwłaścicielem potrzebna jest zgoda pozostałych współwłaścicieli na złożenie wniosku oraz oświadczenie, że nie ubiegają się oni o dofinansowanie na tę samą inwestycję.
Moje Ciepło – ile czeka się na rozpatrzenie wniosku?
Oczekując na rozpatrzenie wniosku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, bo to kilkuetapowy proces, który trwa 3 – 4 miesiące. Wniosek rejestrowany jest w systemie w ciągu 3 dni od złożenia. Następnie Fundusz ma 60 dni na jego ocenę. Status wniosku można w dowolnym momencie sprawdzić, logując się do GWD. W przypadku braku kompletnych informacji lub dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 10 dni. Po uzupełnieniu danych Fundusz ma 30 dni na ponowną analizę wniosku i przekazanie informacji o jego rozpatrzeniu wnioskodawcy.