O jakiej porze roku zrobić przegląd stanu technicznego budynku?
Pora roku nie jest obojętna przy ustalaniu terminu przeglądu technicznego budynku. Warunki atmosferyczne wpływają zarówno na sam przebieg, jak i wyniki kontroli. Każdy okres w roku ma swoją specyfikę, która utrudnia przeprowadzenie pewnych czynności sprawdzających bądź sprzyja rzetelnej diagnozie. Przeanalizujmy, więc kiedy i dlaczego najlepiej poddawać nasze domy kontroli i przeprowadzać działania konserwacyjne.
Dlaczego przegląd jesienią jest tak ważny?
Nie zawsze możemy cieszyć się tzw. złotą polską jesienią, a gdy za oknami wieje intensywny wiatr, towarzyszą mu opady deszczu, przegląd budynku dla osoby przeprowadzającej inspekcję może nie należeć do przyjemności. Mimo pewnych niedogodności jesienny przegląd stanu technicznego jest bardzo potrzebny. Wykonuje się go, aby wykryć i usunąć ewentualnych uszkodzenia, nieszczelności dachu, a także okien i drzwi przed zimą – najchłodniejszą porą roku, kiedy budynek najbardziej narażony jest na oddziaływanie wilgoci. Likwidacja nieszczelności pozwoli uniknąć niepotrzebnych strat ciepła i ograniczyć koszty ogrzewania. Jest to również czas na sprawdzenie drożności rynien i rur spustowych oraz usunięcie zalegających w nich drobnych gałęzi i liści. Jeśli to zaniedbamy, woda opadowa będzie spływać po elewacji, powodując zawilgocenie, wychłodzenie budynku i rozwój pleśni.
Zima najgorszą porą roku na przegląd stanu technicznego?
Panujące w zimie niskie temperatury, pokrywający powierzchnie śnieg i lód nie zachęcają do kontroli zewnętrznych elementów budynku. Sprawiają, że praca inspektora jest utrudniona, a nawet bardziej niebezpieczna. Przegląd o tej porze roku pozwala jednak na rzetelną ocenę, w jakim stanie jest termoizolacja, i wykrycie mostków termicznych, przez które tracimy ciepło. Łatwiej również sprawdzić nośność dachu przy leżącym śniegu. Podczas intensywnych opadów śniegu właściciel domu powinien ponadto pamiętać o konieczności odśnieżania pokrycia dachowego.
Czy wiosna to dobry czas na przegląd budynku?
Wiosna to odpowiedni moment na ujawnienie wad konstrukcyjnych budynku, które powstały na skutek działania opadów atmosferycznych. Zalegający na dachach i rynnach śnieg zaczyna wówczas topnieć i uwidaczniają się uszkodzenia będące wynikiem wilgoci, ale także uszkodzenia dachu czy rynien powstałe pod wpływem ciężaru śniegu i lodu. Usterki, nawet te niewielkie, należy usunąć, zanim przekształcą się w poważniejsze wady wpływające na właściwości termoizolacyjne budynku czy na osłabienie konstrukcji.
Lato z komfortowymi warunkami pogodowymi, ale niską skutecznością kontroli
Z punktu widzenia inspektora przychodzącego na kontrolę lato wydawałoby się najbardziej sprzyjającą porą na wykonanie przeglądu. Niestety wysokie temperatury, brak opadów atmosferycznych i suchość powierzchni uniemożliwiają zdiagnozowanie miejsc podatnych na wilgoć, nieszczelności. Dodatkową barierą mogą być porastające dach czy elewację mchy, porosty i inne rośliny.