Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – co należy sprawdzić?
Od odbioru technicznego do otrzymania kluczy do mieszkania dzieli nas tylko krok. Podczas odbioru należy przyjrzeć się wszystkim elementom lokalu, aby odkryć ewentualne wady czy niezgodności z umową. Na spotkanie z deweloperem weźmy umowę deweloperską wraz ze standardem mieszkania. Potrzebna będzie choć minimalna wiedza w zakresie budownictwa – przyjdźmy więc z osobą, która nią dysponuje. Kontrolę stanu technicznego ułatwi kilka nieskomplikowanych narzędzi jak kątownik czy łata – poziomica.
Ściany
Dokonując oględzin ścian, należy sprawdzić, czy użyto takiego rodzaju tynku, jaki został zapisany w standardzie mieszkania. Każda odmiana tynku musi spełniać przypisane jej wymagania techniczne. Ściany powinny być proste i gładkie, bez pęknięć, nalotów, wykwitów. Przyjrzyjmy się, czy nie ma na nich wybrzuszeń ani grud. Zwróćmy uwagę, czy ściany oraz sufit są suche, czy nie występują na nich plamy i przebarwienia, która mogą świadczyć o wilgoci. Pomiary wilgotności przeprowadza się, wykorzystując wilogotnościomierz. Zweryfikujmy, czy kąty pomiędzy płaszczyznami ścian, podłóg i sufitu są faktycznie proste. Można to zrobić z użyciem kątownika.
Podłogi
Do kontroli równości płaszczyzny podłóg posłuży nam łata posadzkarska. Odchylenie wylewki od poziomu może zgodnie z przepisami wynosić max. 2 mm/1 m i 5 mm na całe pomieszczenie. Sprawdźmy, czy szczeliny dylatacyjne na podłodze zostały zaizolowane. Materiałem wykorzystanym do tego powinna być pianka PCV lub papa. Wilgotnościomierzem podobnie jak w przypadku ścian zbadajmy poziom wilgoci posadzki. Normy wilgotności dla różnych materiałów są odmienne. Przykładowo dla wylewek betonowych jej poziom nie może przekraczać 3%.
Sprawdźmy, czy w łazience został wykonany spadek posadzki w kierunku odpływu pod prysznicem. Wynosić ma on minimum 1,5 cm/1 m, a optymalnym rozwiązaniem jest 2,5 cm/1 m. Na balkonie oczekujmy odchylenia wylewki do zewnętrznej krawędzi balkonu. Spadek w tym kierunku powinien mieć 2 cm/1 m.
Okna i drzwi zewnętrzne
Okna muszą sprawnie się otwierać i zamykać, nie generując hałasu. Należy sprawdzić, czy ościeżnice nie mają uszkodzeń typu rysy, wgniecenia, a szyby nie są porysowane, rozbite czy pęknięte. Okna powinny posiadać także otwieranie uchylne. Szczelność okien można sprawdzić wykorzystując podłużny kawałek papieru. Należy go przy otwartym oknie umiejscowić pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem, a po zamknięciu spróbować wysunąć. Gdy okno jest szczelne, próba ta zakończy się niepowodzeniem. W przypadku występowania szczelin mieszkanie narażone stale będzie na niepotrzebne straty ciepła. Przechodząc do kontroli drzwi, również zwróćmy uwagę, czy sprawnie się otwierają i zamykają, bez zacinania i niepożądanych dźwięków. Ewentualne uszkodzenia mechaniczne na powierzchni skrzydła drzwiowego czy ościeżnicy powinny nam łatwo rzucić się w oczy.
Instalacja elektryczna
Sprawdźmy, czy ilość i usytuowanie punktów elektrycznych, a także włączników świata są zgodne z rzutem mieszkania, a obudowy solidnie przytwierdzone do ścian. Gniazdka powinny posiadać uziemienie – jest ono szczególnie ważne w przypadku tych zlokalizowanych w kuchni i łazience. W każdym mieszkaniu znajduje się skrzynka rozdzielcza. Powinna być zabezpieczona klapką i znajdować się na odpowiedniej wysokości zapewniającej swobodny dostęp tylko dorosłym domownikom. Otwórzmy ją i zobaczmy, czy każdy obwód został dokładnie opisany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Rury instalacji wodnej mają prowadzić to miejsc poboru wody, czyli punktu podłączenia baterii umywalkowej, baterii prysznicowej lub wannowej, zaworu przy spłuczce od toalety, zaworu przy pralce, a w kuchni – zlewozmywaka i zaworu od zmywarki. Muszą być wyizolowane otuliną, a wypusty w ścianach na tyle długie, aby umożliwiały instalację sanitariatów. Przyjrzyjmy się, czy ich lokalizacja pokrywa się z oznaczoną na rzucie mieszkania.
Wentylacja
Sprawny system wentylacyjny jest niezbędny, aby bezpiecznie mieszkać w lokalu. Drożność przewodów wentylacyjnych można w prosty sposób zweryfikować, przykładając do kratki wentylacyjnej kartkę papieru. Jeśli przepływ powietrza w mieszkaniu jest prawidłowy, kartka zostanie zassana.
Porównanie stanu faktycznego z umową
Zmierzmy powierzchnię mieszkania oraz poszczególnych pomieszczeń, by potwierdzić ich zgodność z metrażem zapisanym w umowie. Rodzaj tynków, rozmieszczenie ścian, otworów okiennych i drzwiowych, grzejników powinny pokrywać się ze standardem wykończenia mieszkania i rzutem. Porównajmy rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, gniazdek elektrycznych i włączników światła z ich oznaczeniami na planie. Sprawdźmy rodzaj posadzki i zamontowanych okien. Istotny jest również rodzaj ścian. Ma szczególne znaczenie, gdy planujemy wyburzenie jednej z nich. Grubsze ściany nośne w odróżnieniu od działowych stabilizują konstrukcję budynku i ingerencja w nie jest niedozwolona.
Skorzystaj z odbioru technicznego z firmą Kedar
Jeśli odbierasz swoje pierwsze mieszkanie i nie czujesz się zbyt pewnie, skorzystaj z naszej pomocy odbioru technicznego mieszkania.