przegląd elektryczny

Mimo że codziennie korzystamy z prądu i życie bez niego byłoby już niemożliwe, to często elektryka w domach jest zaniedbywana. Wielu z nas o tym zapomina, ale wykonywanie przeglądów elektrycznych jest konieczne, aby zapewnić sprawność instalacji elektrycznej oraz zapobiegać zagrożeniom. Obowiązek przeprowadzania przeglądów reguluje art. 62 Ustawy  Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r.

Kto zleca i kto przeprowadza przegląd elektryczny?

Obowiązek zlecania okresowych przeglądów należy do właściciela lub zarządcy budynku. Nie jest on oczywiście uprawniony, by samodzielnie dokonać takiego przeglądu. Kontrolę przeprowadzić może jedynie elektryk posiadający świadectwo potwierdzające kwalifikacje do dozoru nad urządzeniami, instalacjami i sieciami energetycznymi.

Jak często przeprowadzać przegląd elektryczny?

Zgodnie z prawem budowlanym przegląd elektryczny powinien odbywać się co najmniej raz na 5 lat. Nie oznacza to jednak, że zawsze taki okres upłynie pomiędzy kontrolami. Osoba przeprowadzająca przegląd może wyznaczyć wcześniejszy termin kolejnej kontroli, jeśli istnieją ku temu przesłanki, np. wiek instalacji. Co więcej, coroczny przegląd elektryczny jest wymagany dla pomieszczeń, w których panują wysokie temperatury (powyżej 35°C), duża wilgotność lub zagrożenie wybuchem. Termin następnego przeglądu jest zawsze wpisywany do protokołu, który należy przechowywać przez cały czas.

Jak przebiega przegląd elektryczny?

Przegląd instalacji elektrycznej złożony jest z trzech etapów. Pierwszym z nich są oględziny bez użycia sprzętu. Specjalista sprawdza stan instalacji, poprawność montażu i doboru elementów, sposób zabezpieczenia przed porażeniem prądem, oznaczenia, dostęp do urządzeń. Opiera się jedynie na zmysłach. Dla zachowania bezpieczeństwa oględziny przeprowadzane są przy wyłączonej instalacji.
 
Kolejny etap to pomiarowanie, które przeprowadza się przy użyciu mierników i próbników. Czynności pomiarowe wskazane jest wykonywać w ścisłej kolejności – jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia instalacji, usuwa się uszkodzenie i przeprowadza test ponownie. Pomiarowanie obejmuje szereg czynności m.in. sprawdzenie ciągłości przewodów, pomiar rezystancji izolacji, rezystancji uziemień instalacji odgromowej, sprawdzenie ochrony przeciwpożarowej.
 

Ostatnim etapem jest wypełnienie protokołu, który zawiera dane właściciela, dane, podpis i pieczątkę przeprowadzającego przegląd elektryka, informacje o nieruchomości, miejsce i datę sporządzenia, wyniki kontroli. Gdy instalacja jest w pełni sprawna, najczęściej na najbliższe lata mamy z nią spokój. Jeśli wykryte zostają nieprawidłowości w funkcjonowaniu, właściciel zobowiązany jest do ich naprawy w określonym terminie.

Kiedy pierwszy przegląd elektryczny?

Pierwszy przegląd elektryczny to odbiór instalacji elektrycznej, przeprowadzany przy odbiorze nowego obiektu budowlanego. Jego zakres niewiele różni się od późniejszych okresowych przeglądów elektrycznych. Dodatkowo sprawdza się, czy instalacja została wykonana zgodnie z projektem budowlanym i przepisami budowanymi. Bez potwierdzenia sprawności instalacji elektrycznej nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Jakie kary grożą za brak przeglądu?

Niestosowanie się do obowiązku przeprowadzania okresowych przeglądów jest wykroczeniem. Właściciel lub zarządca nieruchomości za brak aktualnego protokołu z przeglądu może zostać ukarany grzywną w kwocie 5 000 zł, którą nakłada inspektor nadzoru budowlanego. Jest to zwykle najwyższa kara pod warunkiem, że w wyniku zaniedbania w budynku nie dojdzie do żadnej szkody, np. pożaru, zwarcia instalacji. Jeśli tak się stanie i ucierpią ludzie oraz zniszczone zostanie mienie, osoba odpowiedzialna za zlecenie przeglądu odpowiadać będzie z kodeksu karnego. Zaniedbanie skutkować dla niej może ograniczeniem lub nawet pozbawieniem wolności. Bez przeglądu nie będzie można również liczyć na rekompensatę finansową. Jeśli przegląd nie był przeprowadzony w wymaganym terminie, ubezpieczyciel ma prawo w razie wypadku do odmowy wypłaty odszkodowania.