ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE KRAKÓW

ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE KRAKÓW

Świadectwa charakterystyki energetycznej Kraków

Świadectwo energetyczne jest dokumentem określającym zapotrzebowanie naszej nieruchomości na energię. Jest konieczne, jeśli chcemy wynająć lub sprzedać dom albo mieszkanie. Przepisy dotyczące świadectwa energetycznego zostały zawarte w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29 sierpnia 2014 r. i ulegały późniejszym zmianom. Nasza firma oferuje usługi wykonywania świadectw energetycznych w Krakowie i okolicach oraz zdalnie po udostępnieniu nam pełnej dokumentacji technicznej.

Świadectwo energetyczne mieszkania i domu – Kraków – ceny i terminy

Mieszkanie

Od 350 zł

Świadectwo energetyczne dla mieszkania gotowe jest do 4 dni roboczych od udostępnienia nam wymaganej dokumentacji.

Dom

Od 650 zł

Świadectwo energetyczne dla domu gotowe jest do  5 dni roboczych od udostępnienia nam wymaganej dokumentacji.

Lokale

Od 800 zł

Świadectwo energetyczne dla lokalu użytkowego gotowe jest do 12 dni roboczych od udostępnienia nam wymaganej dokumentacji.

Od czego uzależniony jest czas oczekiwania na wykonanie świadectwa energetycznego w Krakowie?

Świadectwa charakterystyki energetycznej realizujemy dla wszystkich rodzajów nieruchomości: domów, mieszkań i lokali użytkowych. Różnice w czasie oczekiwania na sporządzenie świadectwa energetycznego wynikają z róźnego stopnia skomplikowania brył obiektów i odmiennej technologii energetycznej występującej w budynkach.

świadectwo energetyczne

Jak wygląda sporządzanie świadectw energetycznych dla mieszkańców Krakowa?

Świadectwo energetyczne przygotowywane jest w zdecydowanej większości przypadków metodą obliczeniową, ale istnieje możliwość wykonania świadectwa metodą zużycia. Realizujemy również obliczenia projektowanej charakterystyki energetycznej. Świadectwo dostarczamy w 3 egzemplarzach podpisanych przez certyfikowanego audytora.

świadectwo energetyczne

Często zadawane pytania:

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne muszą posiadać osoby:

  • sprzedające dom lub mieszkanie
  • wynajmujące nieruchomość
  • zgłaszające zakończenie budowy lub składajace wniosek o pozwolenie na użytkowanie
  • występujące o dofinansowanie na modernizację budynku.

Świadectwo energetyczne jest wystawiane na 10 lat.

Wystawianiem świadectw energetycznych zajmują się certyfikowani audytorzy. Audytor przyjedzie na wizję lokalną na terenie nieruchomości lub opracuje świadectwo zdalnie na podstawie przekazanej mu dokumentacji technicznej.

Świadectwo oprócz opisu stanu technicznego i potrzeb energetycznych budynku zawiera takie podstawowe informacje jak adres lokalu i dane właściciela.

Niektóre obiekty budowlane nie muszą mieć świadectwa charakterystyki energetycznej. Wśród nich są m. in. domy wolnostojące o powierzchni do 70 m2, domy letniskowe, budynki będące miejscami kultu i działalności religijnej.

Tak naprawdę większość osób nie potrzebuje świadectwa energetycznego. Są to właściciele mieszkań i domów wykorzystujący je do swoich potrzeb mieszkaniowych.

Świadectwo energetyczne musi być przekazane w momencie podpisywania aktu notarialnego przeniesienia własności domu lub mieszkania. To notariusz zobowiązany jest dopilnować, aby obowiązek został dopełniony przez sprzedającego.

Certyfikat charakterystyki energetycznej Kraków

Świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków i mieszkań w Krakowie, wykonujemy zdalnie na podstawie przesłanej dokumentacji.

Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu: