nowoczesne mieszkanie

Styl nowoczesny zdobył uznanie już jakiś czas temu i od tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Nowoczesne wnętrza spełniają oczekiwania osób, które cenią sobie funkcjonalność, prostotę i minimalizm. Dobrze odnajdziemy się w nich, jeśli pragniemy harmonii, ukojenia i unikamy rozpraszających bodźców. Przestrzenie sprawiają wrażenie uporządkowanych, schludnych, dominuje w nich wąska gama stonowanych kolorów. Jakie elementy wykończeniowe, meble i dodatki wybrać, chcąc stworzyć nowoczesną przestrzeń mieszkalną?

łazienka

Proste i funkcjonalne meble

Nowoczesne meble mają być funkcjonalne i pojemne, a ich ilość ograniczona na rzecz przestrzeni. Szafy w przedpokojach i sypialniach zwykle przygotowywane są na wymiar, aby wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. W ten sposób mogą pomieścić wszystkie rzeczy, które nie zagracają otoczenia. Kanapy i fotele w salonie posiadają proste kształty, pozbawioną wzorów fakturę i jednolity kolor. Siedziska oraz oparcia powinny być wygodne, aby zapewniać prawdziwy wypoczynek. Warto wybrać kanapę z funkcją spania, którą będzie można wykorzystać do przenocowania gości. Blaty minimalistycznego stołu oraz stolika kawowego zakończone są prostymi krawędziami bez żłobień. W przypadku stolików kawowych popularną alternatywą są blaty szklane. Komody i szafki RTV nie posiadają rzeźbień na frontach ani stylizowanych nóżek. W nowoczesnej sypialni stoi gwarantujące komfortowy sen łóżko z wysokim zagłówkiem, często ma ono kształt prostokątnej bryły bez ram i nóżek. Gdy przejdziemy do kuchni, zauważymy sięgające pod sam sufit meble z lakierowanymi lub drewnianymi frontami. Sprzęty gospodarstwa domowego (lodówka, zmywarka) zostały ukryte w zabudowie, stapiając się z szafkami, a zlewozmywak i płyta gazowa (indukcyjna) wbudowane w blat. Meble najczęściej nie posiadają uchwytów lub uchwyty cechują się prostotą. Między kuchnią a salonem często spotyka się funkcjonalną wyspę z szerokim blatem do  przygotowywania posiłków. W nowoczesnej przestrzeni znajdziemy meble z elementami stali, chromu, szkła, naturalnego kamienia.

Jasne ściany i jednolite podłogi

Patrząc na podłogi w nowocześnie urządzonym domu czy mieszkaniu, można zauważyć dużą spójność wykończenia. Jednakowa posadzka prowadzona jest przez kilka pomieszczeń, np. część kuchenną, przedpokój, łazienkę, a nieraz nawet pokrywa cały dom. Obok wielkoformatowych płytek, królują podłogi drewniane lub imitujące drewno powszechne panele. W salonie lub sypialni ciepła i przytulności wnętrzu może dodać przyjemny w dotyku dywan z długim włosem. Monotonię farb na ścianach przełamie efektowna tapeta lub beton dekoracyjny. Styl nowoczesny odchodzi od jaskrawych, pobudzających barw, wybierając barwy stonowane, dające ukojenie. Jest to widoczne zarówno na ścianach, posadzkach, jak i meblach, gdzie dominują biel, odcienie brązu, beżu, szarości, a często także czerni.

Oszczędne, pozbawione detali dekoracje

Styl nowoczesny rezygnuje z przepychu, dużej ilości elementów dekoracyjnych i drobnych bibelotów, stawiając na minimalizm. Nie oznacza to wcale, że nowoczesna przestrzeń mieszkalna jest surowa i całkowicie pozbawiona dekoracji. Wnętrza zaaranżowane w tym stylu efektywnie się prezentują i absolutnie nie muszą być nieprzytulne. Unika się jednak przeładowania pomieszczeń ozdobnymi gadżetami. Ozdoby dopełniające nowoczesne wnętrza posiadają proste geometryczne kształty, pozbawione są detali i ornamentów. Na minimalistycznych komodach i szafkach można zauważyć m. in. proste wazony, nieliczne ceramiczne figurki, przy których wykonaniu zrezygnowano ze wdawania się w szczegóły. Na ścianach wiesza się modernistyczne reprodukcje i grafiki – często w nurcie abstrakcjonizmu lub miłującego geometrię kubizmu. Spójną kompozycję z nowoczesnym minimalistycznym wnętrzem tworzą również grafiki czarno-białe. Na próżno będziemy szukać rzeźbionych, pełnych przepychu ram. Ramy, w których umieszczono ścienne dekoracje, są całkowicie proste, natomiast osłaniające okna firany gładkie – nie zauważymy na nich popularnych kiedyś motywów kwiatowych. Często całkowicie rezygnuje się z firan oraz zasłon, zastępując je roletami bądź żaluzjami.

przeszklenia

Otwarta przestrzeń i duże przeszklenia w oknach

Charakterystyczne dla stylu nowoczesnego są otwarte przestrzenie. Rezygnuje się z drzwi i ścian działowych między częściami wspólnymi dla wszystkich domowników jak salon, kuchnia, jadalnia czy korytarz. Jedno pomieszczenie przechodzi niepostrzeżenie w drugie, co czyni wnętrze bardziej przestronnym i funkcjonalnym. To szczególnie korzystne rozwiązanie w lokalach o małych powierzchniach, jednak otwieranie pomieszczeń cieszy się popularnością zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i dużych domach jednorodzinnych.  Charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa są duże powierzchnie szyb w oknach. Skrzydło okienne składa się z jednej tafli szyby niepodzielonej ramą. Taka budowa umożliwia maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Promienie słoneczne mają ułatwiony dostęp do wnętrza, dzięki czemu jest ono jaśniejsze i szybciej się nagrzewa. Obszerne przeszklenia dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń.

Odbiór wykończonego mieszkania

Aranżacja wnętrza w stylu nowoczesnym wymaga precyzji i dbałości o detale, aby uzyskać harmonijną i funkcjonalną przestrzeń. Warto skorzystać z usługi odbioru wykończonego mieszkania przez fachowca, który oceni jakość wykonania prac wykończeniowych i ich zgodność z projektem. Profesjonalista zwróci uwagę na wszelkie niedociągnięcia, które mogą umknąć niewprawnemu oku, takie jak nierówne powierzchnie, niedokładnie położone kafelki czy błędy instalacyjne. Taki przegląd pozwala na wczesne wykrycie i naprawienie usterek, co przekłada się na długotrwałą satysfakcję z użytkowania nowoczesnego wnętrza. Ponadto, fachowiec może doradzić w kwestii doboru materiałów i dodatków, które podkreślą nowoczesny charakter mieszkania, zapewniając spójność stylu i wysoki standard wykończenia.