Zakup mieszkania z rynku wtórnego. Na czym się skupić, by uniknąć problemów i rozczarowań?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego w wielu przypadkach pozwala na natychmiastowe wprowadzenie się, bo nie trzeba się martwić o wykończenie lokalu. Inaczej ma się sprawa z lokalami z rynku pierwotnego, które nabywa się najczęściej w stanie deweloperskim. Ceny mieszkań w starszym budownictwie są zwykle niższe niż w blokach oddawanych dopiero do użytku. Z tych względów nabycie lokalu z rynku wtórnego wydaje się być atrakcyjnym rozwiązaniem. Aby jednak inwestycja nie okazała się błędem, należy być czujnym i zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów.
Lokalizacja i rozkład mieszkania
Już na etapie przeglądania ofert nieruchomości powinniśmy sprawdzić, czy położenie danego lokalu odpowiada naszym potrzebom. Chodzi o infrastrukturę drogową, dostęp do obiektów handlowych, punktów usługowych, instytucji. Zainteresujmy się nie tylko metrażem mieszkania i liczbą pomieszczeń, ale również ich rozkładem. O możliwościach zagospodarowania przestrzeni w lokalu przesądza nie sama powierzchnia, ale w dużej mierze funkcjonalny układ. Przed wybraniem się na oględziny, zapytajmy również o piętro, na którym usytuowany jest lokal, a także ekspozycję okien względem stron świata. Posiadając te informacje, unikniemy oglądania mieszkań, które nie spełniają naszych oczekiwań, i zaoszczędzimy czas – zarówno własny, jak i sprzedającego. Po znalezieniu oferty dopasowanej do własnych wymagań możemy umówić się z właścicielem lub agentem nieruchomości na oględziny. Zobaczymy podczas nich, jak mieszkanie prezentuje się w rzeczywistości i jaki jest jego stan techniczny.
Stan techniczny mieszkania z rynku wtórnego
Jeśli szukamy mieszkania gotowego do zamieszkania (pod klucz), interesuje nas, czy wykończenie i wyposażenie lokalu odpowiadają naszym gustom. Zainteresujemy się tym, jakie meble i sprzęty właściciel pozostawia na wyposażeniu i czy mogą nam one jeszcze służyć. Natomiast gdy planujemy gruntowny remont, wygląd pomieszczeń staje się znacznie mniej istotny. Niezależnie od sytuacji, należy wiedzieć, co kupujemy – znać stan obecnych w mieszkaniu instalacji (elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej), rodzaj poszczególnych ścian, sprawdzić szczelność okien i drzwi. Zobaczmy koniecznie, czy w mieszkaniu nie ma wilgoci i czy jest wolne od grzybów i pleśni. Kupując lokal np. ze starą i niesprawną instalacją elektryczną lub dużym zagrzybieniem, musimy bowiem liczyć się z dodatkowymi kosztami. Warto wziąć pod uwagę również estetykę i stan techniczny części wspólnych budynku – klatki schodowej, wind.
Jakie dokumenty sprawdzić, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?
Dokumentem zawierającym informacje na temat stanu prawnego nieruchomości jest księga wieczysta. Z jej treścią możemy zapoznać się samodzielnie. Rejestr ksiąg wieczystych jest dostępny w internecie, a aby sprawdzić zapisy, musimy tylko poprosić własciciela mieszkania o podanie numeru księgi. W dokumencie wyczytamy m. in. kto jest właścicielem mieszkania, czy nie została ustanowiona służebność mieszkania, czy lokal nie jest zadłużony. Są to kwestie na tyle istotne, że pozostawione bez weryfikacji, będą rodzić dla kupującego daleko idące problemy.
Choć stanowią one mniejszość, na rynku wtórnym można znaleźć mieszkania, które nie posiadają założonych ksiąg wieczystych. Dotyczy to głównie mieszkań spółdzielczych-własnościowych. Właściciel takiego lokalu powinien przedstawić nam inny dokument określający stan prawny lokalu, np. akt notarialny własności lub decyzję administracyjną przyznającą prawo własności. Warto poprosić też o zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych. Zaświadczenie o braku osób zameldowanych w mieszkaniu musi dostarczyć nam sam właściciel. Zdarzają się przypadki sprzedaży mieszkania wraz z lokatorem i wcale nie należą do rzadkości, a pozbycie się spod danego adresu człowieka, który posiada meldunek, może okazać się długotrwałą, stresującą procedurą.
Przekazanie płatności za mieszkanie
Przy transakcjach kupna-sprzedaży mieszkań obraca się olbrzymimi kwotami, dlatego zabezpieczenie interesów obu stron jest szczególnie ważne. Gdy kupujemy nieruchomość z własnych środków i nie czekamy na kredyt, pamiętajmy, aby w umowie sprzedaży określić sposób przekazania pieniędzy. Dopuszczalne formy płatności to zarówno przelew bankowy, jak i gotówka. Drugie rozwiązanie wybierane jest jednak bardzo sporadycznie. Ze względu na wysokość przekazywanych kwot bezpieczniejszym sposobem płatności jest wykonanie przelewu na numer konta bankowego sprzedającego w chwili zawarcia aktu notarialnego.