lista

Standard deweloperski mieszkania to termin używany w branży budowlanej i nieruchomościowej, który określa poziom wykończenia budynku lub lokalu mieszkalnego dostarczanego przez dewelopera. Choć nie ma jednoznacznej definicji prawnej tego standardu, istnieje kilka wspólnych cech charakterystycznych dla mieszkań deweloperskich.

Co kryje się pod pojęciem standardu deweloperskiego?

Mieszkania w standardzie deweloperskim zazwyczaj zawierają maszynowo wykonane tynki na ścianach, posadzki betonowe, zamontowane okna i parapety, drzwi wejściowe, a także kompletnie wykonane instalacje sanitarne i ogrzewania oraz instalacje elektryczne. Standard ten obejmuje podstawowe elementy wykończeniowe oraz instalacje, ale z reguły wymaga dalszych prac wykończeniowych, aby lokal był gotowy do zamieszkania.

W ramach instalacji budynku, standard deweloperski wymaga, aby lokal posiadał rozprowadzoną instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami lub innym rodzajem ogrzewania, takim jak ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo, w skład tego standardu wchodzą nowe okna i parapety wewnętrzne
 

Warto zauważyć, że standard deweloperski jest deklaracją, która wynika z założeń wykonawcy, projektu budowlanego i indywidualnych ustaleń umowy z klientem. Dlatego też, szczegółowe elementy mogą różnić się w zależności od dewelopera i konkretnego projektu.

Różnice w standardzie deweloperskim

Poziom wykończenia dwóch mieszkań w stanie określanym mianem deweloperskiego może się różnić. Aby uniknąć rozczarowania, sprawdźmy zapisy dotyczące rodzaju i zakresu wykonanych prac w umowie deweloperskiej, a konkretnie w standardzie wykończenia. Znajdziemy tam m. in. informacje na temat rodzaju okien i drzwi zewnętrznych, jakości tynków. Z dokumentu dowiemy się, czy na ścianach będą wykonane gładzie, czy w mieszkaniu zostaną zamontowane obudowy gniazdek elektrycznych oraz parapety wewnętrzne, czy przyłącza wodne będą biegły na zewnątrz czy pod tynkiem. Od dewelopera oczekiwać należy realizacji tylko tych elementów, które są zawarte w umowie pomiędzy sprzedającym a nabywcą. Jeśli dane prace nie zostały w niej uwzględnione, nie są jej przedmiotem, w związku z tym nie możemy żądać ich wykonania.

Podwyższony standard deweloperski

Firmy deweloperskie oferują czasami mieszkania w tzw. stanie deweloperskim podwyższonym. Również w tym przypadku nie ma ustawowej definicji i nie sposób jasno określić, czym takie wykończenie się charakteryzuje. Stan deweloperski podwyższony przewiduje wykonanie pewnych elementów dodatkowych, ale u różnych deweloperów będą one odmienne. Oferta taka może zawierać usługę montażu parapetów, drzwi wewnętrznych lub drzwi zewnętrznych z ochroną antywłamaniową, malowanie ścian na biały kolor. Niekiedy pewien element, który u jednego dewelopera jest wykonywany w ramach podstawowej oferty, u innego znajdzie się dopiero w ofercie stanu deweloperskiego podwyższonego.

Mieszkanie pod klucz

Polscy inwestorzy znacznie rzadziej wybierają rozwiązanie, jakim jest mieszkanie wykończone pod klucz. Jest to nieruchomość, nad wykończeniem której nabywca nie musi już pracować, niewymagająca od niego kolejnych nakładów finansowych. Jednak i w przypadku mieszkań pod klucz standard może być zróżnicowany. Część ofert obejmuje pełne umeblowanie wraz ze sprzętem AGD, podczas gdy inne np. tylko montaż mebli kuchennych czy szafy wnękowej w przedpokoju. Nabywcy mieszkań wykończonych pod klucz mogą mieć do wyboru różne opcje, jeśli chodzi o jakość wykorzystanych materiałów i zakres wyposażenia.

Wyższe ceny mieszkań pod klucz sprawiają, że zazwyczaj wolimy we własnym zakresie zakupić potrzebne materiały oraz akcesoria i dobrać firmę remontową, której zlecimy wykończenie wnętrza. Nieraz nawet, jeśli pozwalają na to czas i nasze umiejętności, decydujemy się na samodzielne wykończenie. Mieszkanie w stanie deweloperskim daje też nieco większe możliwości aranżacji wnętrza według indywidualnych upodobań.