Jak balkon, taras i loggia wpływają na powierzchnię użytkową mieszkania?
Balkon, taras lub loggia zwiększają atrakcyjność nieruchomości. Są to miejsca odpoczynku, ale dają również dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych przedmiotów. Jeśli planujesz zakup mieszkania, możesz mieć wątpliwości, czy balkon lub taras wlicza się do powierzchni użytkowej. Jest to pytanie o tyle istotne, że od powierzchni mieszkania uzależniona jest cena nieruchomości.
Balkon, taras, loggia – czym się różnią?
Mieszkania może być wyposażone w balkony, tarasy, a nawet loggie. Balkon jest nadwieszony, czyli wysunięty poza elewację budynku i otoczony balustradą. To część nieprzekryta, ponad balustradą znajduje się otwarta przestrzeń, która zapewnia dostęp świeżego powietrza. Taras jest bardzo podobny do balkonu, różni się jedynie powierzchnią, która jest większa. Tarasy najczęściej znajdują się w mieszkaniach zlokalizowanych na parterze lub na ostatniej kondygnacji budynku. Loggia to natomiast przestrzeń wsunięta do mieszkania, przypominająca zabudowany balkon. Otoczona jest ścianami i od frontu najczęściej przeszklona. Przeszklenie znajduje się na linii elewacji budynku.
Czy balkon, taras, loggia są wliczane do powierzchni lokalu?
Ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. nie określa, czy powierzchnie takie jak balkon, taras i loggia należy traktować jako części składowe mieszkania. Natomiast zgodnie z orzecznictwem sądów balkon, dostępny wyłącznie dla mieszkańców jednego lokalu, stanowi część tego lokalu. Niektóre elementy balkonu, jak balustrady i elewacja, według orzecznictwa traktowane są jednak jako elementy nieruchomości wspólnej. W związku z tym właściciel mieszkania nie może zmieniać ich wyglądu. Na przykład dopuszczalne jest pomalowanie ściany na balkonie, ale tylko na taki kolor, jaki jest obecnie. Nie może on znacząco wyróżniać się na tle kolorystyki pozostałych balkonów. Balkon, taras lub loggia wliczane są zatem do powierzchni całkowitej lokalu. Należy jednak pamiętać o różnicy między powierzchnią całkowitą, która obejmuje również obszary nieprzeznaczone bezpośrednio do zamieszkania, ale będące częścią nieruchomości, a powierzchnią użytkową. Zgodnie z Ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego, zarówno powierzchni balkonów, tarasów, jak i loggii nie uznaje się za powierzchnię użytkową lokalu.
Czy balkon, taras, loggia podnoszą cenę mieszkania?
Zapis przywołanej Ustawy z 21 czerwca 2001 r. jest korzystny dla nabywców mieszkań, ponieważ cena nieruchomości jest obliczana bez uwzględnienia powierzchni balkonu lub tarasu. Ponadto metraż powierzchni przynależnych nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu zaliczki na fundusz remontowy. Inaczej wygląda sprawa z takimi powierzchniami jak komórki lokatorskie, garaże i miejsca postojowe, które są wyceniane oddzielnie.
Czy warto kupić mieszkanie z balkonem lub tarasem?
Balkon czy taras zdecydowanie podwyższa atrakcyjność oraz funkcjonalność lokalu. To przestrzeń, w której można się zrelaksować, wypić kawę w ciepłe dni, wysuszyć pranie, nasadzić rośliny ozdobne, uprawiać zioła czy swojskie warzywa. Może też służyć do przechowywania mało używanych rzeczy, których nie mamy, gdzie ulokować w mieszkaniu. Nawet jeśli sami zamierzamy korzystać z balkonu jedynie sporadycznie, to warto pamiętać, że jego obecność będzie stanowiła dużą zaletę, gdy zdecydujemy się na sprzedaż lub wynajem naszego mieszkania.