inteligentny dom

Technologia, coraz bardziej zaawansowana, jest w dzisiejszych czasach obecna w życiu każdego z nas. Niewątpliwie ma ogromny wpływ na jakość tego życia. Wykorzystujemy ją w domu, pracy, a nasze zaufanie do niej wydaje się rosnąć. Jednocześnie wzrasta nasza świadomość ekologiczna i potrzeba optymalnego gospodarowania energią oraz surowcami naturalnymi. Automatyka budynkowa wychodzi naprzeciw tym potrzebom i wykorzystuje innowacyjne rozwiązania do poprawy efektywności energetycznej, a także zapewnienia wygody i bezpieczeństwa.

Czym właściwie jest automatyka budynkowa?

Automatyka budynkowa to system, który odpowiada za sterowanie, kontrolowanie i optymalizację pracy sieci urządzeń znajdujących się w budynkach (zarówno domach, jaki i biurowcach, lokalach użytkowych). Umożliwia ona kontrolę urządzeń, sterowanie nimi i zbieranie danych o ich funkcjonowaniu również na odległość – pod nieobecność użytkowników budynku. Monitorowanymi elementami są ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzacja, wentylacja, rolety, zarządzanie dostępem. Nawigować można np. za pomocą gestów, poleceń głosowych, a nawet przy użyciu aplikacji mobilnej w telefonie.

Oszczędność energii dzięki automatyce budynkowej

Wykorzystanie inteligentnych systemów ogranicza zużycie energii, co znajduje odzwierciedlenie w niższych opłatach. Każdemu zdarza się opuszczając pomieszczenie, zapomnieć o wyłączeniu światła. Na największą stratę energii jesteśmy narażeni, gdy wychodzimy na długi czas z domu czy wyjeżdżamy, np. na wakacje. Można jej uniknąć, tworząc taki system, który wyłącza zasilanie całego oświetlenia w domu wraz z włączeniem czuwania alarmu. Inne energooszczędne rozwiązanie to zautomatyzowane wyłączanie w danym pomieszczeniu światła, gdy czujnik przez dłuższą chwilę nie wykryje ruchu. Sposobem na ograniczenie strat energii cieplnej jest system samodzielnie wyłączający ogrzewanie pod nieobecność domowników.

Automatyka budynkowa a komfort

Automatyka budynkowa wpływa na komfort codziennego życia i pracy, ponieważ stosowana jest tak w domach mieszkalnych, jak i w budynkach komercyjnych. Zastępuje człowieka w pewnych czynnościach, wykonując je za niego. Daje możliwość zautomatyzowanego dostosowania parametrów środowiska w budynku do potrzeb i preferencji osób w nim przebywających. Obejmuje to regulację ogrzewania i klimatyzacji, wentylacji, zaciemnianie okien, sterowanie oświetleniem. Bez wstawania z kanapy można m. in. zasuwać rolety na oknach. Jako przykłady rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej wymieńmy samoczynne zapalanie się światła po wejściu do pomieszczenia i włączanie ogrzewania, gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu.

Automatyka budynkowa  – sposób na bezpieczeństwo

Automatyka budynkowa to bezpieczeństwo dla domów oraz lokali komercyjnych. Systemy alarmowania po wykryciu ruchu powiadamiają właścicieli o obecności na terenie nieruchomości niepowołanych osób, umożliwiając im natychmiastową interwencję. Zdalne zapalanie świateł czy opuszczanie rolet, nawet gdy mieszkańcy przebywają wiele kilometrów od swojego domu, ma działanie zapobiegawcze – potrafi skutecznie zmylić i odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Systemy monitorowania wysyłają także komunikaty o awariach i nieprawidłowościach w działaniu obecnych w budynku instalacji. Pozwalają dzięki temu na szybkie usunięcie usterki, zanim będzie ona stanowić poważne zagrożenie.