widok z drona

Prawo budowlane zakłada okresowe przeglądy techniczne budynków. Nie ma przepisów, które odnosiłyby się bezpośrednio do dachu, ale jest to na tyle strategiczna część budynku, że bezwzględnie wskazane jest poddawanie go regularnej kontroli. Powierzchnia dachu stałe narażona jest na działanie warunków atmosferycznych, a te w naszym klimacie do najłatwiejszych nie należą. Jeśli nie będziemy interweniować w porę i usuwać drobnych usterek, dadzą one o sobie znać wewnątrz budynku, co będzie dotkliwe dla mieszkańców. Koszty dużych napraw będą wyższe, niż tych przeprowadzanych, gdy skala uszkodzeń jest niewielka.

Kiedy najlepiej wykonywać przegląd dachu?

Przegląd dachu powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku, a najlepszym rozwiązaniem są dwie kontrole rocznie. Zaleca się przeprowadzanie go jesienią lub na wiosnę  – tuż po zakończeniu zimy. Okres po roztopach to odpowiedni czas na zdiagnozowanie usterek, które mogły powstać na skutek opadów atmosferycznych i zalegającego na powierzchni śniegu. Wykrycie nieszczelności w sezonie jesiennym pozwoli na usunięcie ich przed zimą, czyli porą roku, gdy dach najbardziej narażony jest na wilgoć, a mieszkańcom szczególnie zależy na zminimalizowaniu strat ciepła.

Przegląd techniczny dachu – nie tylko pokrycie dachowe

Stan techniczny jednego elementu dachu może wpływać na stan całej konstrukcji. Stąd wykonując przegląd dachu, należy robić to w sposób kompleksowy. Dokładne sprawdzenie pokrycia dachowego ma na celu znalezienie potencjalnych nieszczelności – spękań, dziur, odkształceń. Obecne w dachu szczeliny powodują zawilgocenia, nieusuwane w porę prowadzą do rozwoju grzybów i pleśni oraz skutkują przedostawaniem się wody opadowej do wnętrza domu. Dlatego tak ważne jest ich szybkie wykrycie i likwidacja, gdy mają niewielkie rozmiary. Trzeba zweryfikować, czy elementy scalające pokrycie dachowe – śruby, wkręty, gwoździe – nie uległy rozluźnieniu i nadal odpowiednio trzymają konstrukcję. Szczególną uwagę należy zwrócić na kosze dachowe, świetliki, kominki wentylacyjne. Najbardziej newralgiczne miejsca to te, gdzie występują łączenia, uskoki, a także obszary przy krawędziach i kominie.
 

Kontrola szczelności obejmuje także rynny. Należy sprawdzić drożność rynien i usunąć zalegające wewnątrz liście i drobne gałęzie. Jeśli dom posiada okna dachowe, sprawdza się je pod kątem szczelności oraz stabilności mocowania.

Rodzaj pokrycia dachowego a uszkodzenia

Od rodzaju pokrycia dachowego uzależniona jest mniejsza lub większa skłonność do uszkodzeń. Odporność dachówki ceramicznej jest znacznie większa niż blachodachówki. Dla każdego pokrycia charakterystyczne są inne uszkodzenia, na które należy zwracać uwagę w trakcie przeglądu. Przykładowo, blachodachówka narażona będzie na rdzewienie, wgniecenia spowodowane uderzeniami (np. gradobiciem) i odkształcenia. Na dachu pokrytym papą mogą natomiast pojawiać się pęcherze w wyniku dostającej się pod pokrycie wody lub powodowane upływem czasu spękania.

Kto przeprowadza przegląd dachu?

Przegląd dachu można wykonać samemu, pod warunkiem, że budynek nie jest zbyt wysoki, dysponujemy solidną drabiną dachową i prostymi narzędziami. Z niektórymi czynnościami jak np. udrożnianie rynien bez problemu sobie poradzimy. Dostrzegając jednak na pokryciu pewne niewielkie defekty, możemy mieć wątpliwości, czy są to usterki wymagające prac naprawczych, czy niekoniecznie. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, by dokonać wszechstronnej oceny stanu technicznego dachu, warto wezwać fachowców świadczących usługi dekarskie.

Przegląd dachu z użyciem drona

Nasza firma oferuje przeglądy dachów z wykorzystaniem dronów. Drony umożliwiają szybką kontrolę, bez rozstawiania sprzętu przy budynku i podejmowania ryzyka, jakie niesie praca na wysokości. Urządzenia łatwo docierają do miejsc trudno dostępnych dla ludzi. Są szczególnie pomocne przy przeglądach wysokich budynków i dachów o skomplikowanej konstrukcji.