miejsce_parkingowe

Miejsce postojowe sprzedawane jest najczęściej przez dewelopera wraz z mieszkaniem. Większość z nas posiada własny samochód, więc inwestycja w nie wydaje się niezbędna.  Podobnie jak lokal mieszkalny, stanowisko postojowe w garażu zlokalizowanym pod blokiem musi spełniać odpowiednie normy. Tak samo podlega też odbiorowi technicznemu. Na co zwrócić uwagę, dokonując odbioru miejsca parkingowego?

Wymiary miejsca postojowego

Warunki techniczne dotyczące miejsc postojowych w garażach podziemnych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa, które weszło w życie 1 stycznia 2018 roku. Zgodnie z aktualnymi przepisami miejsce postojowe dla samochodu osobowego musi mieć minimalną długość 5 m i szerokość 2,5 m. Obowiązkowe jest zachowanie odpowiedniego dystansu między miejscem parkingowym a ścianą lub słupem. Wymagana odległość między dłuższą krawędzią stanowiska a ścianą to 0,3 m, z kolei odległość od słupa lub filaru nie może być mniejsza niż 0,1 m. Kierowcy i pasażerowie muszą mieć zapewniony swobodny dostęp do drzwi od samochodu. Dla miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych wymagana szerokość wynosi natomiast 3,6 m.

Odbiór miejsca postojowego – co sprawdzić?

Wydawać się może, że przy kupnie stanowiska postojowego, które jest tylko pustym kawałkiem podłogi, nie mamy co sprawdzać. Istnieje jednak kilka aspektów, na które trzeba rzucić okiem. Przede wszystkim należy sprawdzić wymiary miejsca do parkowania. W tym celu potrzebna będzie miarka budowlana. Weryfikacja, czy mamy do dyspozycji wskazany w przepisach metraż, jest szczególnie ważna, gdy jesteśmy właścicielami większego samochodu.

W przypadku odbioru miejsca zlokalizowanego przy ścianie przemierzmy odległość od niej i zwróćmy uwagę, czy nic ze ściany nie wystaje. Popatrzmy, czy posadzka w obrębie naszego stanowiska pozbawiona jest usterek. Warto sprawdzić, czy położenie miejsca w hali garażowej zgadza się z zapisem w umowie. Każde stanowisko powinno posiadać swój numer i być wydzielone za pomocą wyraźnych linii na posadzce.