house

Być może rozważasz stawienie się na odbiór mieszkania ze specjalistą. To bardzo dobrze, bo  pewne usterki mogą być dla Ciebie niewidoczne gołym okiem. Niewykryte nie zniką, ale dadzą o sobie znać w nieco późniejszym czasie – przy wykańczaniu lub podczas użytkowania mieszkania. Nie każdą wadę będzie można wtedy bezpłatnie usunąć, korzystając z prawa rękojmii. Jak głosi pewne przysłowie: „co dwie głowy to nie jedna”. Zwłaszcza jeśli ta druga głowa posiada stosowną wiedzę w zakresie budownictwa i doświadczenie.

Samodzielny odbiór mieszkania a odbiór ze specjalistą

Nabywca nieruchomości zazwyczaj nie ma wiedzy budowlanej ani doświadczenia w kwestii najczęściej występujących usterek i ich przyczyn. Z tego powodu może pewnych wad nie zauważyć. Zwykle nie zna też dobrze przepisów prawa budowlanego. W związku z tym, gdy dostrzeże i zgłosi wadę, deweloper może unikać jej uznania, powołując się na brak podstawy prawnej. Podczas samodzielnego odbioru dysponujesz tylko podstawowymi narzędziami (jak miarka, poziomica, aparat fotograficzny w telefonie), za pomocą których bardzo ciężko jest zdiagnozować wszystkie wady.
 

Firmy zajmujące się odbiorami mieszkań wyposażone są w specjalistyczne, często kosztowne urządzenia, takie jak dalmierze laserowe, kamery termowizyjne czy kamery endoskopowe. Z wykorzystaniem takiego sprzętu pomiarowego inżynierowie są w stanie sprawdzić wszystkie parametry lokalu i wykryć każde uchybienie. Specjaliści wskazane wady popierają podstawą prawną, dzięki czemu deweloper nie będzie miał możliwości ich zakwestionowania. Znają aktualne przepisy i normy budowlane i wiedzą już, jakich usterek mogą się spodziewać na terenie nieruchomości.

Ile kosztuje odbiór mieszkania ze specjalistą?

Czynnikiem, który wstrzymuje część nabywców nieruchomości przed skorzystaniem z usług specjalisty, jest kolejny koszt. Zakup mieszkania, czy tym bardziej domu, i jego wykończenie to już ogromna inwestycja, która potrafi doskonale drenować konto bankowe, a często wiąże się ze zobowiązaniem kredytowym na lata. Należy jednak pamiętać, że odbiór lokalu jest procedurą jednorazową, a potraktowanie go po macoszemu może nieść negatywne skutki. Ceny odbioru mieszkań zaczynają się od 300 zł i nie przekraczają z reguły 1000 zł. To, ile dokładnie zapłacisz, zależy od powierzchni mieszkania lub domu. Na cenę ma też wpływ stan odbieranej nieruchomosci. Koszt odbioru lokalu w stanie deweloperskim jest trochę niższy niż lokalu wykończonego.

Zalety odbioru mieszkania ze specjalistą

Odbiór nieruchomości to dla większości inwestorów czynność niecodzienna, a często taka, w której biorą udział pierwszy raz w życiu. Zrozumiałym więc jest, że możesz czuć się niepewnie. Wynajmując inżyniera lub inspektora budowlanego, masz gwarancję, że oględziny zostaną przeprowadzone wnikliwie i żaden element nie zostanie pominięty. Specjalista dopilnuje za Ciebie, aby wszystkie znalezione usterki, niezgodności z projektem i standardem wykończenia znalazły się w protokole odbioru. Gdy zajdzie potrzeba, powoła się na właściwe przepisy prawne. Dzięki temu cała procedura odbioru stanie się mniej stresująca, bo nie będziesz musieć „patrzeć na ręce” deweloperowi i w razie wystąpienia kwestii spornej samodzielnie dochodzić swoich racji. Wykrywając potencjalne poważne wady przed przystąpieniem do wykończenia wnętrza, unikniesz niszczenia elementów wykończeniowych i wyposażenia.