instalacja gazowa

Regularny przegląd instalacji gazowej jest niezbędny do bezpiecznego użytkowania nieruchomości. Tlenek węgla to poważne zagrożenie dla mieszkańców i osób przebywających w budynkach, a wybuch gazu spowodowany nieszczelną instalacją potrafi pozostawić ogromne straty materialne i śmierć ludzi. Dlatego aby zapobiegać tragicznym wypadkom, w Ustawie – Prawo budowlane zawarto przepisy o obowiązkowych przeglądach gazowych.

Kto odpowiada za przegląd gazowy?

Obowiązek zlecania przeglądów gazowych należy do właściciela lub zarządcy nieruchomości w zależności od budynku. Przeprowadzać je trzeba w każdej nieruchomości, która wyposażona jest w instalację gazową. W przypadku domów jednorodzinnych to właściciel musi we własnym zakresie umówić wizytę specjalisty. W budynkach wielorodzinnych przegląd zleca zarządca nieruchomości lub wspólnota mieszkaniowa i informuje o jego terminie mieszkańców. Przegląd mogą przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia budowlane w zakresie instalacji oraz specjaliści od dozoru i eksploatacji urządzeń gazowych, którzy posiadają stosowne certyfikaty.

Jak wykonuje się przegląd gazowy?

Przegląd obejmuje kontrolę szczelności przewodów dostarczających gaz, urządzeń gazowych – piecyk, kuchenka, kocioł, sprawdzenie mocowania gazociągów, położenia skrzynek gazowych, zgodności urządzeń z normami technicznymi. Pomiary przeprowadza się 2-krotnie: przy odciętym oraz przy włączonym dopływie gazu. Po zakończonej kontroli osoba przeprowadzająca ją sporządza protokół, który zawiera wyniki przeglądu (w tym wykryte nieprawidłowości), dane wykonawcy przeglądu, informacje o nieruchomości, imię i nazwisko właściciela, miejscowość i datę, podpisy obydwu stron.

Jak często kontrolować instalację gazową?

Przegląd gazowy przeprowadza się obowiązkowo 1 raz w roku. Dotyczy to wszystkich budynków mieszkalnych, do których dostarczany jest gaz. Niezależnie, czy z pochodzi on z sieci gazowej, czy z butli LPG.  Częstsze kontrole – 2 razy do roku (pierwsza do końca maja i druga do końca listopada) wymagane są dla obiektów o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m².

Pierwszy przegląd instalacji gazowej

Pierwszy przegląd nowej instalacji gazowej przeprowadza się jeszcze przed jej uruchomieniem, przy odbiorze technicznym budynku. Przed przystąpieniem do pierwszej kontroli należy oczyścić instalację i odłączyć urządzenia gazowe. Do sprawdzenia szczelności instalacji wykorzystuje się gaz obojętny. Specjalista przeprowadza próbę ciśnieniową w celu weryfikacji poprawności wykonania połączeń i szczelności przewodów.

Konsekwencje braku przeglądu gazowego

Za brak przeglądu instalacji nadzór budowlany nałożyć może karę grzywny w wysokości 5 000 zł. Ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami należy się liczyć, jeśli dojdzie do tragicznego wydarzenia z udziałem gazu. Właściciel lub zarządca będzie wówczas odpowiadał za nieumyślnie spowodowanie śmierci i zniszczenie mienia, za co grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Ponadto firma ubezpieczeniowa najprawdopodobniej odmówi wypłaty odszkodowania, bo ubezpieczyciele zawierają w polisach zapisy, że warunkiem jego przyznania jest dbałość o stan techniczny budynku. Przepisy przewidują również sankcje karne za lekceważenie obowiązku usunięcia usterek wykrytych podczas przeglądu.

Jak przygotować dom lub mieszkanie do przeglądu?

Osoba przeprowadzająca przegląd powinna mieć swobodny dostęp do urządzeń i przewodów gazowych. Przeglądy traktowane są zwykle jako przykra konieczność, więc udostępniając mieszkanie lub dom do kontroli, chcemy, żeby przebiegła ona sprawnie. Aby niepotrzebnie nie przedłużać wizyty gazownika w domu, w oczekiwaniu na niego powinniśmy odsłonić zasłonięte meblami lub innymi przedmiotami urządzenia, doprowadzające do nich gaz rury, zawory gazowe, gazomierz.