płytki na buzonach

Taras kojarzy się z przyjemnym odpoczynkiem w ciepłe letnie dni. Pojęcie tarasu pływającego (wentylowanego) brzmi jednak dość niecodziennie. Taras pływający (wentylowany) jest alternatywą dla tarasu tradycyjnego. To sposób układania posadzki na wspornikach bez trwałego spojenia z podłożem. Między posadzką a podłożem znajduje się pusta przestrzeń. Szczeliny pomiędzy płytkami zostają niezafugowane, a woda opadowa odprowadzana jest pod posadzkę. Tarasy pływające zyskują popularność m.in. ze względu na łatwość i szybkość montażu oraz szersze możliwości zastosowania.

Z czego wykonuje się taras pływający?

Dostępność różnych materiałów na tarasy pływające pozwala stworzyć taras trafiający w nasz gust i pasujący do elewacji. Popularnymi materiałami są płytki kamienne lub ceramiczne w różnych rozmiarach – od standardowych po płytki wielkoformatowe. Mamy spory wybór, jeśli chodzi o kolorystykę. Płytki powinny wykazywać mrozoodporność i niską nasiąkliwość. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak klasa ścieralności i grubość. Wsporniki, które stanowią podstawę dla posadzki, wykonane są z tworzywa sztucznego i w większości modeli regulowane. Na pokrycie tarasu możemy wybrać alternatywnie płyty betonowe lub deskę kompozytową.

Zalety tarasu pływającego

Montaż tarasu pływającego jest bardzo łatwy, szybki i nie wymaga wykonywania prac mokrych. Regulowane wsporniki umożliwiają wypoziomowanie posadzki, eliminując nierówności na podłożu bez podejmowania brudnych prac. Pod posadzką mogą być prowadzone instalacje – rury, kable – do których w razie potrzeby mamy uproszczony dostęp. W przypadku uszkodzenia jednej płytki można ją łatwo zastąpić nową, bez skuwania posadzek. Podobnie prosty jest demontaż całego tarasu. Elementy po demontażu pozostają niezniszczone i nadal nadają się do użytku. Duża wytrzymałość i nośność wsporników pozwala ma montaż ciężkich podłóg. Dzięki systemowi odprowadzającemu wodę pod posadzkę taras po deszczu sprawniej schnie, przez co jego elementy są mniej narażone na działanie wilgoci, powstawanie wykwitów i pleśni.

Wady tarasu pływającego

Wśród nielicznych wad tarasu pływającego wymienić należy zapadanie się płyt po niewłaściwym montażu i na niestabilnym podłożu, zapychanie otworów odpływowych i zaleganie wody pod posadzką. Problemem jest również częstsze pękanie płytek niż w przypadku tradycyjnych tarasów. Uszkodzoną płytkę można jednak łatwo, bezinwazyjnie wymienić. Przy tarasie wentylowanym ważna jest poprawność wykonania, dlatego najlepiej powierzyć ją osobie, która posiada pewne doświadczenie i umiejętności.

buzony

Odbiór tarasu pływającego

Odbierając od fachowców taras pływający, należy sprawdzić, czy wsporniki są odpowiednio ustawione. Odpowiednia regulacja ma znaczenie dla stabilności i równości całej powierzchni  posadzki. Płytki powinny być ułożone na tym samym poziomie, bez uskoków. Dla zachowania estetyki, a także funkcjonalności istotne są równe odstępy pomiędzy płytkami. Zobaczmy, czy płytki się nie ruszają (klawiszują), kiedy chodzimy po posadzce. System odprowadzania wody powinien być wykonany tak, aby zapewniać swobodny odpływ wody spod posadzki. Sprawdźmy, czy płytki nie mają pęknięć, ubytków, są odpowiednio przycięte przy krawędziach i narożnikach.