Klasy energetyczne budynku

Świadectwa energetyczne stały się obowiązkowe dla większości budynków w 2023 r. Posiadać je muszą teraz wszystkie wynajmowane i sprzedawane nieruchomości. System sporządzania świadectw po miesiącach obowiązywania okazał się jednak zawodny, dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii szykowane są zmiany. Mają one wejść w życie w 2025 r. Na początku lipca br. ministerstwo opublikowało ich projekt.

Rezygnacja ze zdalnych świadectw energetycznych

Dotychczas kontrola podczas wystawiania świadectw energetycznych ograniczała się do sprawdzenia przesłanych elektronicznie przez zamawiającego dokumentów. Zgodnie z planowanymi zmianami kontrola będzie musiała odbywać się w lokalu, dla którego wydawane jest świadectwo charakterystyki energetycznej, z wykorzystaniem dokumentacji technicznej. Zdalne sporządzenie świadectwa będzie dopuszczalne jedynie w szczególnych przypadkach i z wykorzystaniem narzędzi umożliwiających inspekcję wizualną. Powodem tych zmian, jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, są nadużycia przy sporządzaniu świadectw przez osoby do tego uprawnione. Dotyczą one automatycznego generowania dokumentów w programach pomocniczych. Fałszywe świadectwa powstają bez pozyskania od właściciela wymaganych informacji na temat nieruchomości, wizyty w budynku czy wglądu w projekt techniczny budynku. Jak wiadomo, jest to działanie niezgodne z prawem, wprowadzające w błąd co do stanu nieruchomości resort, ale także nabywców i najemców lokali. Nowe przepisy mają zwiększyć wiarygodność wydawanych dokumentów i umożliwić dostęp do rzetelnych informacji na temat stanu budynków.

Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej

W świadectwie pojawią się klasy charakterystyki energetycznej od A+ do G. Ich obecność stanowi implementację unijnej dyrektywy budynkowej. Klasą A+ oznaczone zostaną budynki o najwyższej efektywności energetycznej, a klasą G budynki o najgorszych właściwościach energetycznych. Aktualne świadectwa energetyczne są dla większości zamawiających niezrozumiałe. Wprowadzenie klas ma poprawić ich czytelność dla odbiorców i motywować do działań w celu poprawy efektywności energetycznej budynków. Planowane jest wdrożenie programów wsparcia, z których właściciele nieruchomości o złej charakterystyce energetycznej będą mogli otrzymywać dofinansowania na termomodernizację.

Nowe wzory świadectw energetycznych

Zgodnie z planem ministerstwa zmieni się wzór świadectwa. Klasa energetyczna będzie przyznawana na podstawie dwóch parametrów: zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną oraz rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną netto. Wiąże się to z wprowadzeniem nowych pojęć jak energia końcowa wyeksportowana, energia końcowa dostarczona, energia dostarczona netto. Wzory świadectw mają zostać ujednolicone we wszystkich krajach członkowskich UE.

Konsekwencje zmian w świadectwach energetycznych

Planowane zmiany mają dostarczyć organom rządowym wiarygodnych informacji na temat stanu budynków. Zainteresowanym zakupem lub najmem pozwolą z kolei na oszacowanie kosztów związanych z eksploatacją danego lokalu. Przedstawienie informacji o kondycji nieruchomości w sposób przejrzysty, czytelny dla przeciętnego odbiorcy, może skłonić właścicieli nieefektywnych energetycznie domów do ich modernizacji. Decyzja ta będzie miała pozytywne konsekwencje zarówno dla domowych finansów, jak i dla otaczającego nas środowiska naturalnego.