Domowa klimatyzacja – czy warto? Jak dobrać moc klimatyzacji?
Jeszcze niedawno klimatyzacja w prywatnych domach i mieszkaniach była czymś rzadkim. Ocieplenie klimatu i osiągane coraz wyższe temperatury w sezonach letnich sprawiły, że montaż klimatyzatorów stał się bardziej powszechny. Urządzenia mają zbawienne działanie w najgorętsze dni roku, ale poza chłodzeniem także inne mniej znane funkcje. Wyjaśnijmy, jakie są wady i zalety klimatyzacji, oraz jak dobrać odpowiednią do wnętrza moc chłodniczą urządzenia.
Zalety domowej klimatyzacji
Podstawową zaletą klimatyzacji jest oczywiście możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniach i zapewnienie komfortu termicznego. W wyjątkowo upalne dni jej obecność wydaje się zbawienna. Choć ta funkcja klimatyzatora jest mniej znana, niektóre modele urządzeń mogą również ogrzewać powietrze. Klimatyzacja poprawia jakość powietrza, oczyszczając je z zanieczyszczeń. Utrzymany w dobrym stanie klimatyzator sprzyja alergikom i astmatykom, ponieważ eliminuje z powietrza kurz, pyłki i drobnoustroje. Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję osuszania powietrza, zapobiegając wilgoci i rozwojowi pleśni w pomieszczeniach na nią narażonych. Przy zamontowanej klimatyzacji nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń, dzięki temu można zdecydować się na montaż okien nieotwieranych (rozwiązanie sprawdzi się na parterze domu jednorodzinnego), których ceny są znacznie niższe.
Wady klimatyzacji w domu
Planując montaż klimatyzatora, należy nastawić się na wzrost rachunków za energię elektryczną. Musimy oczywiście uwzględnić także koszty urządzenia oraz instalacji, którą powinien wykonać specjalista. Klimatyzacja nie jest zupełnie bezobsługowa – urządzenie wymaga cyklicznej konserwacji, czyszczenia i wymiany filtrów. Czynności konserwacyjne zwykle wystarczy wykonywać raz w roku przed sezonem. Jeśli jednak urządzenie jest wykorzystywane całoroczne, z dużą częstotliwością, pojawia się potrzeba częstszego zadbania o jego stan. Zaniedbanie czystości klimatyzatora skutkować będzie rozwojem bakterii i grzybów, które wdychane z powietrzem są przyczyną licznych infekcji dróg oddechowych. Generowany przez niektóre klimatyzatory hałas może przeszkadzać, zwłaszcza jeśli lubimy niezmąconą niczym ciszę.
Jak wybrać moc chłodniczą klimatyzacji?
Istotna jest także wysokość pomieszczenia. Obliczenia uwzględniające metraż oraz wysokość stosuje się do wyższych pomieszczeń i wyglądają one następująco:
Zapotrzebowanie na energię chłodniczą uzależnione jest ponadto od innych czynników, jak jakość termoizolacji, poziom nasłonecznienia wnętrza, ilość osób przebywających w pomieszczeniu i pracujących urządzeń elektrycznych, które wydzielają ciepło.
Co oznaczają współczynniki EER i SEER?
Im większą wartość mają wymienione współczynniki, tym większa jest wydajność energetyczna klimatyzatora, a zatem jest on bardziej ekonomiczny. Choć ceny klimatyzatorów z wysokim współczynnikiem są wyższe, należy mieć na uwadze, że mniejsze są koszty ich eksploatacji.
Jak i gdzie zamontować klimatyzację?
Najpopularniejsze klimatyzatory (typu split) złożone są z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej połączonych ze sobą przewodami. Montaż klimatyzacji najlepiej zlecić osobie posiadającej kwalifikacje w zakresie obsługi technicznej i napraw urządzeń chłodniczych. Instalacja wymaga zmian technicznych w ścianie – wykonania bruzd pod przewody elektryczne i rury chłodnicze łączące jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Przeróbki te nie w każdym miejscu mogą być zrealizowane. Jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy, na podłączenie klimatyzacji zgodę musi wyrazić zarządca budynku, administracja lub spółdzielnia. Klimatyzator można umieścić na ścianie lub suficie, najlepiej w niezbyt nasłonecznionym miejscu. Aby zapobiegać przeziębieniom, zawianiu, niezalecana jest lokalizacja nad łóżkiem, kanapą czy innymi miejscami, gdzie często siedzimy. Jednocześnie należy zapewnić swobodny przepływ powietrza i dostęp do klimatyzatora. Jednostkę zewnętrzną możemy zlokalizować na elewacji budynku, dachu lub balkonie. Podobnie jak w przypadku jednostki wewnętrznej, ważne, aby wybrane miejsce nie było narażone na intensywne promienie słoneczne.
Klimatyzacja w świadectwo energetyczne budynku.
Warto zwrócić uwagę na pozytywny wpływ nowoczesnych systemów klimatyzacji na świadectwo energetyczne budynku. Klimatyzatory, które działają na zasadzie pomp ciepła powietrze-powietrze, nie tylko efektywnie chłodzą pomieszczenia latem, ale także mogą służyć jako źródło ogrzewania w chłodniejsze dni. Taka wielofunkcyjność pozwala na lepsze zarządzanie energią w domu, co skutkuje niższym zużyciem tradycyjnych źródeł energii do ogrzewania i, co za tym idzie, może prowadzić do poprawy parametrów energetycznych budynku. Zainstalowanie takiego urządzenia wpływa korzystnie na świadectwo energetyczne, co jest istotne zarówno z perspektywy ekologicznej, jak i ekonomicznej. Warto podkreślić, że efektywność energetyczna klimatyzatorów powietrze-powietrze jest stale monitorowana i ulepszana przez producentów, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność jako elementu wspierającego zrównoważony rozwój.