Domy szkieletowe – zalety i wady. Czy są bezpieczne?
Domy szkieletowe to innowacja w budownictwie, która w ostatnich latach, podobnie zresztą jak urządzenia z branży OZE, zyskuje na popularności. Nazwa pochodzi od technologii wznoszenia ścian nośnych i dachu, które tworzą konstrukcję przywołującą na myśl szkielet. Domy tego typu mają wiele zalet jak krótki czas budowy, możliwość prowadzenia prac zimą, wysoka efektywność energetyczna. Nie są jednak wolne od wad, wśród których można wymienić niski poziom ochrony przez hałasem czy większe prawdopodobieństwo popełnienia błędów w termoizolacji ścian.
Co to jest dom szkieletowy?
Domy szkieletowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych murowanych. Lekka, ale wytrzymała konstrukcja szkieletowa jest wsparciem dla całego ciężaru budynku – podobnie jak kręgosłup jest podporą dla ludzkiego ciała. Najpopularniejsze konstrukcje szkieletowe to konstrukcje drewniane, rzadsze są natomiast stalowe. Mimo odmiennej technologii, patrząc z zewnątrz na wykończony domek szkieletowy, trudno zauważyć różnice między nim a domem murowanym. W Polsce budynki szkieletowe powstają na wzór technologii kanadyjskiej, rzadziej skandynawskiej oraz niemieckiej. Systemy te różnią się ciężarem konstrukcji oraz układem warstw ścian zewnętrznych.
Zalety domów szkieletowych
Główną z zalet domów szkieletowych jest krótszy czas budowy niż budynków wznoszonych w tradycyjnej technologii murowanej, gdzie pomiędzy kolejnymi etapami niezbędne są przerwy. Prace mokre w przypadku domów szkieletowych ograniczają się do przygotowania fundamentów, przez co budowa domu opartego na szkielecie powinna zająć nie więcej niż 3-4 miesiące. Czas oczekiwania na wprowadzenie się do wymarzonego lokum ulega dzięki tej technologii skróceniu. Zredukowane także zostają ewentualne koszty wynajmu innego lokalu. Inwestor ma dużą elastyczność, jeśli chodzi o termin rozpoczęcia prac budowlanych, bo technologia sucha pozwala na wykonywanie ich o każdej porze roku. Mniejsza ilość wykorzystywanych materiałów budowlanych przekłada się na łatwiejszy montaż. Ograniczona zostaje też liczba odpadów po budowie. Dom można dostosować do zmieniających się potrzeb mieszkaniowych, ponieważ daje szerokie możliwości przebudowy i rozbudowy. Charakterystyczny dla domów szkieletowych jest wysoki poziom energooszczędności umożliwiający osiągnięcie standardów domu pasywnego. Lekka konstrukcja mniej obciąża fundamenty. Budowa i użytkowanie domu w technologii szkieletowej to wybór ekologiczny nie tylko ze względu na wysoki poziom termoizolacji ścian zewnętrznych, który ogranicza potrzebę wykorzystywania zimą systemu grzewczego. Drewno, z którego zbudowany jest szkielet, to surowiec odnawialny. Proces jego pozyskiwania nie jest obciążony emisją do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń.
Wady domów szkieletowych
Mankamentem domów szkieletowych jest słaba izolacja akustyczna. Cienkie ściany niekoniecznie są skuteczną barierą dla dźwięków, co będzie wpływać na komfort mieszkania i prywatność domowników. Montaż dodatkowej warstwy izolującej hałasy może wpłynąć na zwiększenie kosztów inwestycji. Z nagrzanych lub chłodzących się ścian mogą wydobywać się trzaski. Przyczynami takiego stanu, podobnie jak występujących nieraz w budynkach szkieletowych drgań, są wady w montażu elementów bądź wykorzystanie nieosuszonego drewna. Usterki takie są wykrywalne dopiero po sfinalizowaniu budowy, kiedy to właśnie stają trudne do usunięcia. Już wykańczając dom szkieletowy, należy zdecydować, w jakich miejscach zostaną zawieszone szafki lub inne ciężkie elementy, aby wykonać w tych punktach wzmocnienia ścian. W przypadku domów szkieletowych łatwiej o błędy w wykonaniu termoizolacji. Żeby uniknąć mostków termicznych, ocieplenie musi być szczelne i równomiernie rozłożone. Inny z problemów to znalezienie odpowiedniej jakości, dobrze przygotowanego drewna. Utrudnieniem dla inwestorów jest również stosunkowo nieduża ilość firm specjalizujących się w budowaniu w technologii szkieletowej.
Dom szkieletowy a bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Drewno kojarzone jest powszechnie jako surowiec łatwopalny, stąd utarło się przekonanie o większym zagrożeniu domów szkieletowych pożarem. Jest ono błędne, bo domy tego rodzaju nie są w większym stopniu narażone na zajęcie przez ogień niż budynki murowane. Do konstrukcji szkieletowych nie używa się bowiem dowolnego surowca, musi spełniać on pewne normy. Drewno konstrukcyjne poddawane jest zaawansowanej obróbce, a procesy takie jak suszenie komorowe, struganie nadają mu dobrych właściwości ognioodpornych. Dlatego między innymi istotny jest wybór konstrukcji drewnianych ze sprawdzonego źródła, które zostały odpowiednio przygotowane. Ochronę domu stanowią ponadto inne materiały ognioodporne, które osłaniają szkielet.
Dom szkieletowy a warunki atmosferyczne
Lekkość konstrukcji szkieletowej może być mylnie postrzegana jako jej wada, przez którą dom przegra w starciu z silnym wiatrem czy trąbą powietrzną. Obawy te są bezzasadne, mając na uwadze fakt, że to właśnie domy szkieletowe są od dawna popularne i zaczynają przeważać w Skandynawii, gdzie warunki atmosferyczne nie rozpieszczają mieszkańców. Dzięki zwartej konstrukcji są odporne na silne huragany, a także ruchy tektoniczne. Właściwe przygotowanie drewna konstrukcyjnego na dom szkieletowy gwarantuje mu ochronę przed wchłanianiem wilgoci i korozją. Połączenie szkieletu z certyfikowanego drewna z innymi elementami budowlanymi dobrej jakości, izolacją pozwala stworzyć dom w pełni odporny na różne czynniki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia.