Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej leży w zakresie audytorów energetycznych. W 2023 roku wraz z nowelizacją Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która rozszerzyła krąg osób zobowiązanych do posiadania świadectwa, zwiększyło się zapotrzebowanie na certyfikaty, a w związku z tym i na usługi audytorów. Zapewne nie brak osób zainteresowanych pracą audytora, które zastanawiają się: jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby wykonywać ten zawód?
Ukończenie studiów wyższych kierunkowych
Możliwe jest również ukończenie dowolnych studiów wyższych i uzupełnienie swojego wykształcenia o studia podyplomowe, których program obejmuje zagadnienia charakterystyki energetycznej budynków, przeprowadzania audytów energetycznych, budownictwa energooszczędnego oraz odnawialnych źródeł energii. W przypadku braku odpowiedniego tytułu w jednym z wymienionych kierunków audytor musi posiadać uprawnienia budowlane.
Niekaralność
Ponadto konieczna jest pełna zdolność do czynności prawnych, czyli m. in. posiadanie ukończonych 18 lat.
Wpis do centralnego rejestru energetycznego
Przed rozpoczęciem sporządzania świadectw, konieczne jest załatwienie formalności związanych z wpisem do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Organem przyjmującym wniosek o wpis jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Można go wysłać w popularnej formie elektronicznej, logując się na swój profil w e-PUAP, lub tradycyjnym listem poleconym. Do wniosku należy dołączyć wszystkie wymagane dokumenty (dyplom ukończenia studiów, dokument potwierdzający nadanie uprawnień budowlanych, oświadczenie o niekaralności). Po pomyślnym załatwieniu sprawy nazwisko osoby wnioskującej pojawia się na liście audytorów w rejestrze charakterystyki energetycznej, a na podany adres e-mail ministerstwo wysyła wiadomość z danymi do logowania się w rejestrze.
Kursy na audytora energetycznego jako rozwiązanie fakultatywne
Przed nowelizacją przepisów audytorem energetycznym można było zostać, odbywając kurs, obejmujący zagadnienia teoretyczne i praktyczne, zakończony zdaniem egzaminu państwowego. Aktualnie konieczne jest spełnienie innych warunków – sam kurs nie daje stosownych uprawnień do wykonywania zawodu. Mimo to na rynku można znaleźć firmy organizujące odpłatne szkolenia dla osób, które nie są do końca pewne swoich kompetencji i potrzebują dodatkowo nabyć praktyczną wiedzę w zakresie pracy audytora energetycznego.