projekt

Projekt mieszkania deweloperskiego niekoniecznie będzie w pełni dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Przeróbki, czyli tzw. zmiany lokatorskie, można przeprowadzić we własnym zakresie po odbiorze mieszkania lub zlecić je deweloperowi. Drugie rozwiązanie przyspieszy proces wykańczania wnętrza, przybliżając dzień przeprowadzki. Zmiany dotyczyć mogą wielu elementów lokalu, jednak pewne nasze pomysły nie zostaną zrealizowane.

Czym są zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie to propozycje przeróbek oryginalnego projektu nieruchomości przedstawiane deweloperowi przez nabywcę. Wiele mieszkań deweloperskich w budynku (często jest to cały pion) wygląda identycznie. Tymczasem mieszkańcy mają różne potrzeby i wizje swojego nowego lokum. Zmiany mają na celu dostosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb i uczynienie go bardziej funkcjonalnym. Termin wprowadzania przeróbek zawarty jest z reguły w umowie deweloperskiej. Zgłoszenia zmian nie powinniśmy jednak odkładać w czasie – najlepiej poinformować dewelopera o nich od razu po podpisaniu umowy. Jeśli zmiany zostaną wprowadzone na zaawansowanym etapie prac budowlanych, mogą wiązać się z wyższymi kosztami lub zostać całkiem odrzucone.

Jak zgłosić chęć wprowadzenia zmian lokatorskich?

W celu realizacji zmian musimy złożyć wniosek, w którym przedstawimy projekt przeróbek i naniesiemy je na rzuty mieszkania. Wniosek uzgadniany jest przez dewelopera z projektantem budynku oraz wykonawcą generalnym. Gdy zostanie zatwierdzony, będziemy jeszcze musieli podpisać umowę na zmiany lokatorskie.

Jakie zmiany można wprowadzić w mieszkaniu?

Wszystkie zmiany lokatorskie muszą odpowiadać obowiązującym przepisom budowlanym i spełniać aktualne normy. Zakres możliwych przeróbek jest mimo to dosyć szeroki. Nie powinniśmy mieć problemu z takimi modyfikacjami jak: usunięcie ściany działowej, postawienie nowej ścianki działowej (np. w celu wydzielenia dodatkowego pokoju), przesunięcie, zwężenie lub rozszerzenie otworów drzwiowych wewnętrznych. Dopuszczalna jest zmiana lokalizacji gniazdek elektrycznych, włączników światła, punktów świetlnych, grzejników oraz rur doprowadzających wodę do urządzeń sanitarnych.

Jakie zmiany lokatorskie są niedozwolone?

W kwestii zmian lokatorskich istnieją także ograniczenia. Zakazane jest naruszanie elementów konstrukcyjnych budynku i wprowadzanie modyfikacji, które miałyby wpływ na cały budynek. Nie otrzymamy zgody na usunięcie lub przesunięcie ścian nośnych, przesunięcie lub zmianę wielkości okien i drzwi zewnętrznych, modyfikację wymiarów   balkonu. Niemożliwe również jest przesunięcie pionów wodno-kanalizacyjnych, a co za tym idzie przeniesienie w inne miejsce łazienki i kuchni.

Ile kosztuje wprowadzenie zmian lokatorskich?

To, ile będziemy musieli zapłacić za przeróbki, zależy w głównej mierze od ich zakresu. Każdy deweloper ustala własne ceny za poszczególne zmiany, a cenniki zawarte są zwykle w umowach deweloperskich. Może zdarzyć się tak, że pewne drobniejsze przeróbki zostaną wykonane dla nas bezpłatnie. Na cenę może też mieć wpływ moment zgłoszenia zmian lokatorskich. Wprowadzenie ich w początkowym etapie budowy wiąże się często z mniejszym nakładem pracy, a zatem i z mniejszymi kosztami. Przykładowo: łatwiej będzie  nie stawiać ścianki działowej, niż wyburzać ją, gdy już została wzniesiona. Jeśli zależy nam na niższej cenie, warto więc złożyć wniosek o zmiany z odpowiednim wyprzedzeniem. Możemy też porównać ceny zmian lokatorskich u dewelopera z cennikami firm remontowych, aby wybrać korzystniejszą ofertę. Zmiany w wykonaniu dewelopera są rozwiązaniem wygodniejszym i pozwalającym zaoszczędzić czas, ale często też mniej opłacalnym pod względem finansowym.